Obawiasz się o wirusy, włamania lub kradzież Jabłka? Poznaj 13 sposobów na to, jak zabezpieczyć iPhone przed różnego rodzaju niebezpieczeństwami i korzystaj z urządzenia bez żadnych obaw! Wystarczy zastosować się do kilku łatwych kroków, by uniknąć ryzyka, że ktoś naruszy Twoją prywatność. Sprawdź, co możesz zrobić, aby użytkowanie iPhone było bezpieczne.

1. Bieżąca aktualizacja aplikacji i systemu operacyjnego

Najnowsze wersje aplikacji oraz oprogramowania pozwalają nie tylko wygodniej z nich korzystać, ale także służą eliminacji błędów i usterek, jakie mogły pojawiać się w poprzednich wersjach. A takie usterki mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo urządzenia.

2. Odblokowanie hasłem blokady ekranu zamiast odciskiem palca

Czyli skuteczny sposób na to, jak zabezpieczyć iPhone przed dostępem niepowołanych osób. Odblokowanie Jabłka za pomocą TouchID w sytuacjach awaryjnych może zostać wymuszone poprzez użycie siły i zbliżenie Twojego palca do iPhone. Co więcej, odblokowanie urządzenia przez odcisk palca może nastąpić także przypadkiem, np. podczas wyjmowania telefonu z kieszeni czy torby – a wtedy, w sytuacji zgubienia urządzenia, osoba, które je odnajdzie, może mieć dostęp do znajdujących się na nim danych.

3. Dłuższy, alfanumeryczny kod blokady

Dłuższe i bardziej skomplikowane hasło nie zostanie złamane tak szybko, jak kilkucyfrowy kod. Większa dostępność znaków możliwych do wykorzystania w haśle to większe szanse na uniknięcie włamania do Jabłka – znacznie trudniej odgadnąć kod składający się z liter i cyfr, niż zbudowany na podstawie 10 cyfr.

4. Tworzenie kopii zapasowej

Skuteczne zabezpieczenie iPhone przed kradzieżą, na wypadek zgubienia czy uszkodzenia? Tworząc kopię zapasową na telefonie w chmurze iCloud lub na komputerze za pomocą programu iTunes będziesz mógł przywrócić zapisane na urządzeniu dane w przypadku wymiany, utraty czy pojawienia się usterki Jabłka.

5. Wyłączenie powiadomień na zablokowanym ekranie

W ten sposób możesz zabezpieczyć dostęp m.in. do poufnych danych, czy jednorazowych haseł, które mogą pojawiać się bezpośrednio w treści wiadomości wyświetlanych na zablokowanym ekranie. Dodatkową korzyścią z wyłączenia takich powiadomień jest oszczędność zużycia baterii.

6. Ograniczenie dostępu do Twoich danych w aplikacjach

Zainstalowane na urządzeniu aplikacje mobilne często chcą uzyskać dostęp do danych takich jak lista kontaktów, wiadomości czy dane z GPS-a. Jak zabezpieczyć iPhone przed takimi aplikacjami? Możesz odmówić dostępu lub włączyć go, jeśli został włączony automatycznie. Pamiętaj jednak, że takie działanie w przypadku niektórych aplikacji może powodować problemy z ich funkcjonowaniem.

7. Sprawdzanie sieci Wi-Fi

Ostrożność przy połączeniach z nieznanymi sieciami Wi-Fi to skuteczny sposób na to, jak zabezpieczyć iPhone przed przechwyceniem przesyłanych danych. Korzystaj tylko z zaufanych sieci i wyłącz opcję automatycznego nawiązywania połączenia ze znanymi sieciami. W ten sposób możesz uniknąć połączenia z siecią fałszywą, która nazywa się tak samo, jak znana Ci sieć.

8. Wyłączenie ciasteczek w przeglądarkach

Za pomocą plików cookie, do Apple przekazywane są dane odnośnie odwiedzin witryn czy innych zachowań w sieci. Jeśli nie chcesz, aby dane te były udostępniane Apple, możesz wyłączyć obsługę ciasteczek w przeglądarce. Warto jednak pamiętać, że tak jak w przypadku ograniczenia dostępu aplikacji do danych na urządzeniu, tak zablokowanie plików cookie może skutkować uniemożliwieniem korzystania z pełnych możliwości witryn.

9. Wyłączenie autouzupełniania pól formularzy w przeglądarkach

Jak zabezpieczyć iPhone przed niepowołanym wykorzystaniem zapisanych na nim danych? Podczas korzystania z opcji automatycznego uzupełniania pól, istnieje ryzyko, że w przypadku kradzieży, niepowołana osoba będzie mogła logować się do aplikacji oraz kont na stronach internetowych, używając Twojej tożsamości. Wyłączenie danej opcji to skuteczne zabezpieczenie iPhone m.in. przed kradzieżą, pozwalające zwiększyć bezpieczeństwo profili w sieci.

10. Aktywacja funkcji – Znajdź mój iPhone

Jak zabezpieczyć iPhone przed kradzieżą? Włącz usługę Znajdź mój iPhone, za pomocą której możliwe jest określenie lokalizacji urządzenia w przypadku kradzieży lub zgubienia. Funkcja ta pozwala także zdalnie usunąć z Jabłka zapisane, prywatne dane.

11. Omijanie nieznanych linków

Nie wszystkie linki są bezpieczne. Niektóre z nich mogą prowadzić do zawirusowania telefonu czy instalacji złośliwego oprogramowania, co z kolei może skutkować kradzieżą danych. Jeśli chcesz zabezpieczyć przed tym swój iPhone, korzystaj ze znanych serwisów internetowych i omijaj linki, które wydają Ci się podejrzane.

12. Wyłączenie funkcji Siri

To kolejny sposób na to, jak zabezpieczyć iPhone przed dostępem do danych. Wyłączając Siri na zablokowanym ekranie ograniczysz ryzyko pozyskania przez asystenta prywatnych danych z iPhone.

13. Używanie pytań bezpieczeństwa

Jak jeszcze możesz zabezpieczyć iPhone przed dostępem osób trzecich? Korzystaj z pytań bezpieczeństwa. Z ich pomocą potwierdzasz swoją tożsamość, jednocześnie potwierdzając, że jesteś osobą, która posiada uprawnienia do użytkowania urządzenia oraz wprowadzania zmian na koncie.