Zepsuty przycisk Początek w Jabłku? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: istnieje alternatywa. Przycisk HOME w iPhone'ach jest dostępny w wersji wirtualnej – pod postacią funkcji AssistiveTouch. To rozwiązanie, które znacznie ułatwia obsługę smartfona osobom mającym problemy np. z dotykaniem ekranu. Jest też bardzo pomocne w przypadku uszkodzenia przycisku Początek. Jak dokładnie działa AssistiveTouch na iPhonie? Dowiedz się, czym jest wirtualny przycisk, jak go włączyć i kiedy może okazać się przydatny.

Wirtualny przycisk HOME w iPhone'ach – co to takiego?

Niezależnie od tego, czy posiadasz najnowszy, czy nieco starszy model iPhone'a, możesz umieścić przycisk HOME na ekranie swojego urządzenia i wykonywać za jego pomocą wiele czynności. Funkcja AssistiveTouch pozwala jednym stuknięciem otworzyć menu, w którym znajdziesz m.in. zakładki Początek, Centrum powiadomień, Centrum sterowania i Gesty. Po rozwinięciu danej zakładki możesz np.:

  • zmniejszyć lub zwiększyć głośność,
  • obrócić ekran,
  • uruchomić Apple Pay,
  • zrobić zrzut ekranu,
  • wyświetlić powiadomienia,
  • wykonać gest przewijania.

Co istotne, funkcja pozwala na dodanie pomocniczego urządzenia wskazującego (za pomocą Bluetootha lub USB), np. gładzika.

Komu przyda się funkcja AssistiveTouch w iPhonie?

AssistiveTouch może przydać się wielu osobom – to jedna z licznych technologii dostępności Apple, które ułatwiają osobom z niepełnosprawnościami korzystanie ze smartfonów. Jak zaznacza sam producent, funkcja jest pomocna w przypadku trudności z dotykaniem wyświetlacza czy też naciskaniem przycisków. Ale AssistiveTouch może przydać się tak naprawdę każdemu użytkownikowi iPhone'a. Docenisz to rozwiązanie, np. jeśli posiadasz starsze Jabłko, w którym doszło do uszkodzenia fizycznego przycisku HOME. W takiej sytuacji najlepiej jest odwiedzić serwis iPhone, który naprawi usterkę, a w oczekiwaniu na wizytę korzystać z wirtualnego narzędzia.

AssistiveTouch – jak włączyć?

Chcesz wypróbować AssistiveTouch, ale nie wiesz, jak włączyć funkcję na swoim urządzeniu? To proste.

  1. Wejdź w Ustawienia, a następnie Dostępność.
  2. W kategorii Ruch i motoryka wybierz opcję Dotyk.
  3. Naciśnij AssistiveTouch i włącz funkcję.

Jeśli korzystasz z Siri, wystarczy że użyjesz słów Turn on AssistiveTouch. Po wykonaniu jednej z tych czynności zobaczysz ikonę, którą można przesunąć w dowolny brzeg ekranu.

Pamiętaj, że wchodząc w zakładkę AssistiveTouch, możesz dostosować menu główne do swoich potrzeb, skonfigurować czynności własne oraz gesty, a także dodać urządzenia wskazujące.

Jeśli pomimo instrukcji masz problem, by uruchomić na iPhonie wirtualny przycisk, zapraszamy do iHospital. Jako profesjonalny serwis Apple chętnie udzielamy wsparcia naszym klientom. Podpowiemy Ci, gdzie znaleźć funkcję AssistiveTouch oraz jak włączyć i wyłączyć narzędzie. Możesz także zgłosić się do nas w przypadku usterki Jabłka – zrealizujemy naprawę szybko i w atrakcyjnej cenie. Znajdziesz nas w pięciu miastach:

Do zobaczenia!