Choć Android i iOS oferują podobną funkcjonalność, pod wieloma względami są to zupełnie różne systemy. Z tego powodu przejście ze smartfona z systemem Android na iPhone’a może wydawać się niemałym wyzwaniem. iOS oferuje jednak bardzo wygodny sposób, by przenieść dane z Androida do iPhone’a– w tym celu można skorzystać ze specjalnie przygotowanej aplikacji, która upraszcza cały proces.

Jak przenieść dane z Androida na system iOS? Skorzystaj z dedykowanej aplikacji

We wcześniejszych wersjach Androida i iOS przenoszenie danych było skomplikowanym procesem, który wymagał skorzystania z aplikacji od zewnętrznych dostawców. Od roku 2015 przejście na telefon jest już jednak o wiele prostsze dzięki aplikacji „Przenieś do iOS” („Move to iOS”), która powstała właśnie w celu ułatwienia tego zadania. Co ważne, oprogramowanie zostało opracowane przez firmę Apple. Dzięki temu można mieć pewność, że wszystkie dane są bezpieczne już od samego początku przenoszenia, a format plików jest w pełni zgodny z wymaganiami docelowego urządzenia.

Aplikacja „Przenieś do iOS” jest dostępna w Sklepie Play. Jej działanie opiera się na wykorzystaniu technologii Wi-Fi w celu połączenia z urządzeniem z systemem iOS. Urządzenia z serii iPhone zapewniają natomiast wbudowaną funkcjonalność przenoszenia danych z Androida, bez potrzeby instalowania dodatkowego oprogramowania.

Przenoszenie danych z urządzenia z systemem Android: przygotowanie

Aby przenieść dane z Androida, należy najpierw odpowiednio przygotować obydwa urządzenia. Oto lista czynności, które trzeba wykonać jeszcze przed rozpoczęciem transferu:

  • Włącz Wi-Fi na smartfonie z Androidem. Nie musisz łączyć się z żadną siecią – w dalszej części procesu aplikacja „Przenieś do iOS” utworzy wirtualny hotspot, który służy do zapewnienia połączenia między dwoma urządzeniami.
  • Zainstaluj aplikację „Przenieś do iOS” w smartfonie z systemem Android.
  • Podłącz obydwa smartfony do ładowania. Dzięki temu można uniknąć problemów z utratą danych, które mogłyby wystąpić w razie rozładowania baterii podczas transferu.
  • Sprawdź ilość miejsca dostępną w Twoim iPhone’ie i rozmiar plików w smartfonie z systemem Android. Przy domyślnych ustawieniach kopiowane są wszystkie dane. Aby transfer przebiegł pomyślnie, iPhone musi dysponować wystarczającą ilością miejsca, by zachować wszystkie pliki (w tym również pliki z karty SD).
  • Zaktualizuj aplikacje w smartfonie z Androidem. Niektóre funkcje i ustawienia mogły ulec zmianie – aby mieć pewność, że pliki zostaną skopiowane w poprawny sposób, warto korzystać z najnowszych wersji oprogramowania.

Jak przenieść dane z Androida – pierwsze kroki

Po wykonaniu powyższych kroków obydwa urządzenia są już gotowe, by przenieść dane z Androida do iPhone’a. Na początek uruchom obydwa smartfony i ułóż je obok siebie, by móc uzyskać stabilne połączenie. Po pierwszym włączeniu iPhone’a na ekranie wyświetli się konfigurator („Szybki start”). Jeśli już korzystasz z iPhone’a, ale chcesz przenieść dane z Androida z wykorzystaniem aplikacji „Przenieś do iOS”, potrzebne będzie przywrócenie smartfona do ustawień fabrycznych lub skorzystanie z zewnętrznych narzędzi do przenoszenia danych.

Konfigurator udostępnia kilka trybów przenoszenia danych:

  • z kopii zapasowej w usłudze iCloud (tylko kopie wykonane ze smartfona Apple);
  • bezpośrednie kopiowanie z innego iPhone’a;
  • kopiowanie ustawień z Maca lub komputera z systemem Windows;
  • przenoszenie danych z urządzenia z systemem Android;
  • brak przenoszenia.

W celu skopiowania danych ze smartfona działającego pod systemem Android należy wybrać opcję „Z Androida”. Kolejny krok to uruchomienie aplikacji „Przenieś na iOS” – przy pierwszym starcie można skonfigurować kilka opcji związanych m.in. z przesyłaniem danych do Apple. Następnie na ekranie iPhone’a wyświetli się kod o długości 6 lub 10 cyfr, który należy wprowadzić w aplikacji, by potwierdzić, że smartfony mają połączyć się ze sobą.

Kopiowanie danych: tymczasowa sieć Wi-Fi i wybór zawartości

Po uruchomieniu aplikacji „Przenieś do iOS” i dotarciu do odpowiedniej opcji w konfiguratorze smartfony mogą już przejść do kolejnego, najważniejszego etapu całego procesu. Mowa o stworzeniu specjalnej, tymczasowej sieci Wi-Fi, która posłuży do przesyłania danych między sprzętami. Sieć jest tworzona przez urządzenie z systemem iOS – po chwili na ekranie powinna pojawić się opcja „Połącz”, która umożliwi na wykonanie połączenia z poziomu smartfona z Androidem. Kolejny krok to wybór zawartości do skopiowania z Androida. Mogą to być m.in. kontakty, wiadomości, zdjęcia, pliki, ustawienia, zakładki w przeglądarce, a także darmowe aplikacje dostępne zarówno w sklepie Google Play, jak i App Store.

Po wyborze danych, które mają trafić na iPhone’a, wystarczy poczekać na ukończenie procesu. Aplikacja „Przenieś do iOS” w niektórych sytuacjach pokazuje zakończenie kopiowania przed systemem iOS – należy poczekać, aż pasek zostanie w pełni zapełniony na ekranie iPhone’a. Obydwa urządzenia powinny być ułożone obok siebie i pozostać podłączone do ładowania aż do ukończenia przenoszenia danych. Na koniec zostaje już tylko konfiguracja systemu iOS zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.

Jakie dane nie są przenoszone z użyciem aplikacji „Przenieś do iOS”?

Choć aplikacja „Przenieś do iOS” w połączeniu z wbudowanymi funkcjami systemu iOS transferuje sporą część plików, które znajdowały się na urządzeniu z Androidem, niektóre dane nie mogą być przeniesione. Dotyczy to m.in. plików PDF i plików muzycznych – w tym przypadku należy skopiować je ręcznie (w tym celu można np. skorzystać z usług przechowywania w chmurze). Dodatkowo nie wszystkie aplikacje będą automatycznie przetransferowane. Dotyczy to m.in. płatnego oprogramowania, które należy zakupić ponownie w App Store.

Przenoszenie danych z Androida na iPhone’a – alternatywne sposoby

W większości przypadków aplikacja „Przenieś do iOS” jest najlepszym i najprostszym wyborem do przenoszenia danych z Androida na iPhone’a. Można jednak skorzystać także z innych rozwiązań – np. ze specjalnych aplikacji, które można znaleźć zarówno w sklepie Google Play, jak i App Store. Należy jednak pamiętać, że nie są one oficjalnymi narzędziami przygotowanymi przez Apple lub Google, przez co pliki mogą nie być w pełni zabezpieczone. Kolejnym sposobem jest ręczne kopiowanie plików i ustawień, choć jest to dość czasochłonny proces. Przenoszenie plików można wykonać również za pośrednictwem usług przechowywania w chmurze – to rozwiązanie przydatne przede wszystkim przy większych plikach multimedialnych.