Marcin Sosidko
Apple Expert.
Lubi dyskutować. Głównie o sprzęcie.
Dlatego w świecie Apple nie ma dla niego tajemnic.

Hard reset iPhone’a to określenie na całkowite wyłączenie zasilania telefonu. Jest to czynność, której efekty można porównać do wyjęcia i ponownego włożenia baterii. Takie działanie może być wymagane m.in. przy rozwiązywaniu usterek, których nie da się naprawić w inny sposób. Należy jednak pamiętać, że hard reset w pewnych przypadkach może wiązać się z utratą danych. Jak zresetować iPhone’a i czym różni się ten proces pomiędzy poszczególnymi wersjami smartfona firmy Apple? Odpowiemy w poniższym artykule.

Hard reset iPhone 15/15 Pro/15 Pro Max

jak zrobić hard reset iphone 15iPhone 15, 15 Pro i 15 Pro Max to najnowsze wersje smartfonów Apple. Wszystkie trzy modele trafiły na rynek we wrześniu 2023 roku i oferują jeszcze większą wydajność niż poprzednie propozycje. Co zrobić, by zresetować iPhone’a? Proces ten wygląda tak samo w każdym z najnowszych modeli. Aby wykonać twardy reset iPhone’a 15, 15 Pro lub 15 Max, należy wykonać następujące kroki:

 1. Szybko naciśnij i puść przycisk zwiększania głośności. Znajdziesz go po lewej stronie smartfona.
 2. Szybko naciśnij i puść przycisk zmniejszania głośności, znajdujący się pod klawiszem podgłaśniania.
 3. Naciśnij i przytrzymaj przycisk boczny (z prawej strony), aż zobaczysz logo Apple. Następnie puść przycisk – po chwili urządzenie zostanie wyłączone.

Uwaga – hard reset iPhone’a może wiązać się z utratą danych. Przed wykonaniem powyższych czynności warto przygotować kopię zapasową, którą można wykonać m.in. poprzez usługę iCloud.

Jeśli Twoje urządzenie od Apple nie działa tak, jak oczekujesz, dotknęła je awaria lub zwyczajnie potrzebujesz wsparcia, skorzystaj z poniższych opcji:

Hard reset iPhone 14/14 Pro/14 Pro Max

Jak zresetować iPhone’a we wcześniejszych modelach? Procedura jest identyczna, jak w przypadku „piętnastki”. Aby wykonać hard reset, kolejno naciśnij i puść przycisk podgłaśniania i ściszania, a potem przytrzymaj przycisk boczny.

Hard reset iPhone 13/13 Pro/13 Pro Max

Jeśli chcesz zresetować iPhone’a z serii 13, wykonaj poniższe czynności:

 1. Szybko naciśnij, a potem puść przycisk podgłaśniania, który znajdziesz po lewej stronie urządzenia.
 2. Od razu po zakończeniu pierwszego kroku zrób to samo z przyciskiem ściszania.
 3. Przytrzymaj i zwolnij przycisk boczny, dostępny po prawej stronie.

jak zrobić hard reset iPhone 13Hard reset iPhone 12/12 Pro/12 Pro Max

Twardy reset iPhone’a z serii 12, zaprezentowanej w roku 2020, przebiega tak samo jak w nowszych edycjach smartfona Apple. Poniżej zamieszczamy prostą instrukcję, która pomoże Ci zresetować iPhone’a 12, 12 Pro lub 12 Pro Max:

 1. Naciśnij i zwolnij przycisk zwiększania głośności.
 2. Naciśnij i zwolnij przycisk zmniejszania głośności.
 3. Przytrzymaj przycisk boczny (po drugiej stronie urządzenia) do momentu, w którym na wyświetlaczu pojawi się logo Apple.

Jak zresetować iPhone’a ze starszych serii?

Jak widać, instrukcje dla wszystkich nowych modeli smartfonów Apple są identyczne. Cały proces wygląda dokładnie tak samo dla wszystkich urządzeń wydanych od momentu premiery iPhone’a 8. Warto jednak pamiętać, że urządzenia mobilne firmy z Cupertino potrafią zachować swoją sprawność przez długi czas – pewna część użytkowników nadal korzysta ze starszych modeli. Co zrobić, by zresetować iPhone’a 6, 7 lub SE pierwszej generacji? Poniżej znajdziesz instrukcje, jak wykonać reset iPhone’a z wcześniejszych serii.

Hard reset iPhone’a 7 lub 7 Plus przebiega w następujący sposób:

 1. Naciśnij i przytrzymaj przycisk ściszania razem z przyciskiem Home. Gdy zobaczysz logo Apple, puść przycisk – urządzenie zostanie zrestartowane.

Hard reset iPhone’a 6 i SE (1. generacji) również wygląda podobnie, jednak występują pewne różnice związane z ułożeniem przycisków:

 1. Naciśnij i przytrzymaj przycisk Home razem z przyciskiem górnym lub bocznym. Po chwili na wyświetlaczu pojawi się logo Apple – puść przycisk, by uruchomić urządzenie ponownie.

Soft reset, hard reset i przywrócenie do ustawień fabrycznych – jakie są różnice?

Warto wiedzieć, że reset iPhone’a może odbywać się właściwie na trzy sposoby. Pierwszym, najczęściej wykorzystywanym jest tzw. soft reset, czyli zwykłe zrestartowanie urządzenia. Jest to proces podobny do wprowadzania laptopa lub komputera w stan hibernacji – niektóre dane nadal zostają w pamięci podręcznej, dzięki czemu ponowne uruchomienie przebiega szybciej. Aby wykonać soft reset iPhone’a, należy przytrzymać przycisk boczny i jeden z przycisków głośności. Następnie na ekranie pojawi się menu z opcją wyłączenia – aby to zrobić, należy przesunąć suwak w górnej części wyświetlacza. W przypadku niektórych wcześniejszych modeli proces ten może polegać na przytrzymaniu tylko przycisku bocznego.

Hard reset iPhone’a, opisywany we wcześniejszej części artykułu, to z kolei całkowite odłączenie zasilania od urządzenia. Dzięki temu smartfon może wykonać „czyste” uruchomienie, co często pozwala rozwiązać różne problemy z aplikacjami lub systemem operacyjnym.

Co ważne, „hard reset” może oznaczać również przywrócenie ustawień fabrycznych urządzenia. Zazwyczaj jednak termin ten jest stosowany w odniesieniu do wymuszenia pełnego restartu. Powrót do fabrycznej konfiguracji wiąże się z wymazaniem wszystkich danych, przez co proces ten wymaga zachowania szczególnej ostrożności. Jest to czynność zalecana m.in. przed sprzedażą smartfona, a także przy najbardziej uciążliwych problemach software’owych. Jak przywrócić iPhone’a do ustawień fabrycznych? Poniżej znajdziesz instrukcje dla najnowszych modeli.

Jak przywrócić iPhone’a do ustawień fabrycznych?

Proces przywracania smartfona do ustawień fabrycznych wygląda praktycznie tak samo we wszystkich modelach iPhone’a. Aby to zrobić, należy wykonać następujące kroki:

  1. Wejdź w Ustawienia.
  2. Przejdź do menu „Ogólne” i odszukaj sekcję „Przenieś zawartość lub wyzeruj iPhone’a”.
 • Wybierz opcję „Wymaż zawartość i ustawienia”.
 1. W następnym kroku system spyta Cię o potwierdzenie. Pamiętaj, że dane są usuwane bezpowrotnie i nie mogą zostać przywrócone. Z tego względu przed przystąpieniem do całego procesu warto wykonać kopię zapasową danych, co można zrobić m.in. z użyciem usługi iCloud.

Przywracanie ustawień fabrycznych z użyciem komputera i laptopa

Ustawienia fabryczne można przywrócić również z poziomu innego urządzenia – zarówno z użyciem MacBooka, jak i komputera z systemem Windows. Takie rozwiązanie jest przydatne m.in. wtedy, gdy nie możesz włączyć smartfona. Do wykonania tej czynności potrzebny będzie sprawny kabel do połączenia iPhone’a z komputerem. Po podłączeniu sprzętu wykonaj jeden z poniższych kroków:

 • Jeśli korzystasz z systemu macOS, uruchom aplikację Finder. Na pasku bocznym powinna pojawić się pozycja iPhone. Kliknij w przycisk iPhone, a następnie w „Ogólne” i w „Odtwórz iPhone’a”.
 • Jeśli korzystasz z systemu Windows, pobierz i uruchom program iTunes. Ikona iPhone powinna być widoczna w lewym górnym rogu głównego okna aplikacji. Przejdź do menu „Podsumowanie” i wybierz opcję „Odtwórz iPhone’a”, by powrócić do ustawień fabrycznych.

Jeśli hard reset nie będzie wystarczającym rozwiązaniem problemów ze smartfonem lub chcesz przywrócić ustawienia fabryczne, ale nie możesz tego zrobić, najlepszym wyborem będzie oddanie telefonu do serwisu iPhone. Zapraszamy do kontaktu z naszym punktem, by zapoznać się z dostępnymi usługami.