Jak rozpoznać uszkodzony wyświetlacz w iPhone?
Marcin Podobiński
Apple Guru. Założyciel iHospital.
Absolutny fan designu i możliwości,
jakie dają urządzenia Apple.
Jeśli choć raz upuściłeś swój iPhone, pamiętasz na pewne ten moment, gdy podnosisz swój telefon i modlisz się, aby jednak ekran nie był uszkodzony. Nie przesadzimy, jeśli napiszemy, że widok zbitej szybki w iPhone przyprawia o uścisk w klatce piersiowej. Nie ma tu znaczenia czy to najnowszy czy starszy model smartphone Apple. Jeżeli w trakcie upadku doszło do uszkodzenia ekranu, warto przyjrzeć się, żeby ocenić czy pękła tylko szybka, czy uszkodzony został także wyświetlacz. Ma to szczególne znaczenie dla telefonów tak bardzo zintegrowanych z przednim panelem, jak iPhone. Wpływa też na finalny koszt naprawy zbitej szybki.
Zbita szybka iPhone — mniejsze zło?
W zależności od posiadanego modelu, uszkodzenie wyłącznie szybki jest z reguły mniejszym problemem a naprawa łatwiejsza. Jak rozpoznać uszkodzony ekran?
- Na samym początku zdejmijmy, jeżeli jest, szkło hartowane — spróbujmy przejechać delikatnie paznokciem po ekranie i sprawdzić, na jakim poziomie jest uszkodzenie.
- Sprawdź, czy wszystkie funkcje w telefonie działają prawidłowo.
- Przetestuj jak iPhone reaguje na dotyk, czy jest czuły, czy może nie jesteś w stanie uruchomić niektórych aplikacji.
- Zaobserwuj czy kolory na wyświetlaczu wyświetlają się prawidłowo.
- Przypatrz się czy nie ma problemu z pikselami, czy na ekranie nie ma smug lub rozlanych elementów.
I co teraz? Jeżeli zaobserwowałeś, że ekran nie działa prawidłowo, część z obszarów jest przyciemniona, a dotyk nie działa jak trzeba, wtedy będziesz potrzebował naprawy wyświetlacza iPhone. Najlepiej oddać swojego iPhone’a do serwisu apple. Gdańsk, Kraków, Poznań, Katowice czy inne duże miasta w Polsce mają na swojej mapie punkty, gdzie można dokonać naprawy iPhone’a w rzetelny sposób. Nie wszystko jest więc stracone. Warto wybrać sprawdzone serwisy naprawy wyświetlacza, aniżeli próbować tego na własną rękę. Naprawa Apple wymaga nie tylko wiedzy i narzędzi, ale sporej dokładności oraz wysokiej jakości części, aby nie dokonać większych zniszczeń.
Jeśli Twój iPhone nie działa tak, jak oczekujesz, dotknęła go awaria lub zwyczajnie potrzebujesz wsparcia, skorzystaj z poniższych opcji:
Szkło hartowane, folia? Zapobiegaj, żeby nie leczyć
Jeżeli problem zbitej szybki w telefonie Ciebie nie dotyczy, masz teraz najlepsze pole do działania. Dzięki kilku łatwym sposobom możesz zabezpieczyć swój ekran przed ewentualnym zniszczeniem. Jak to zrobić krok po kroku?
– załóż szkło hartowane — ma ono grubość około 3 mm i jest praktycznie niezauważalne na ekranie. Dzięki niemu możemy jednak ochronić telefon przed zarysowaniami i pęknięciami.
– ewentualnie wybierz folię, ale nie byle jaką — jeżeli nie chcesz zakładać sztywnego szkła na swojego iPhone’a, masz zawsze do wyboru folię. Jednak wybierz folię jak najlepszej klasy, aby efekt ochronny był odpowiedni. Przykładem może być folia hybrydowa.
– kup etui – wbrew pozorom, dobra obudowa na tył telefonu, może chronić również jego przód. Pozwoli ona na amortyzację upadku i zatrzyma siłę uderzenia na sobie.
– nie wkładaj telefonu do kieszeni, a już zwłaszcza do tylnej – nie trzeba tu długo pisać, o tym, jak szybko iPhone może wypaść z kieszeni i upaść na ziemię. Zbita szybka w iPhone 6 – tutaj znajdziecie opis właśnie takiej naprawy.
Wymiana ekranu bądź szybki jest skomplikowanym zabiegiem, dlatego najlepiej wybrać dobrej klasy serwis iPhone, który uratuje nasz telefon. Kiedy już tylko odbierzemy telefon, dobrze jest go od razu zabezpieczyć.
Jeśli ten artykuł nie odpowiedział w pełni na Twoje pytania, napisz do nas.
Przy okazji możesz zobaczyć, jak zakładamy super cienkie i skuteczne szkła hartowane w iHospital.Szukaj na blogu
Kategorie
- Aparat iPhone (2)
- Apple (1)
- Bateria i ładowanie iPhone (14)
- Ekran iPhone (7)
- FaceID iPhone (2)
- Głośnik iPhone (2)
- iHospital (5)
- Mikrofon iPhone (2)
- Nowości Apple (5)
- Nowości iPhone (12)
- Nowości MacBook (1)
- Obudowa iPhone (1)
- Porady AirPods (1)
- Porady Apple (7)
- Porady Apple Watch (9)
- Porady iPad (2)
- Porady iPhone (45)
- Porady MacBook (22)
- Porównanie iPhone (9)
- Porównanie Mac (2)
- Problemy z łącznością iPhone (5)
- Promocje (4)
- Usterki iPhone (7)
- Zakup nowego iPhone (17)
- Zalany iPhone (4)
Każdy z nas potrzebuje czasami ręki, która wyciągnęłaby go z kłopotów.
--- Alba de Céspedes
Przyznaj się! Twój Apple to coś więcej niż zwykły sprzęt. To dyskretny towarzysz życia codziennego, pomocnik w pracy, odpowiedzialny organizator, niezmordowany uczestnik imprez, świetny fotograf, niezawodny kompan wyjazdów i przyjacielskich podróży. Nie dość, że świetnie wygląda, to jeszcze dużo potrafi.Można na nim polegać, wolno się nim chwalić, trzeba o niego dbać.