Każdy posiadacz iPhone’a ceni swój telefon za wysokiej klasy aparat. Dzięki niemu może on wykonywać fotografie bardzo dobrej jakości w niemal każdych warunkach. Co zrobić, jednak jeżeli zauważymy, że nie działa aparat w iPhone, zdjęcia wychodzą rozmazane? Przyda nam się wtedy dobry plan działania.

Podstawowa diagnoza aparatu w iPhone

Zanim pójdziemy lub napiszemy do wybranego serwisu iPhone’a, warto sprawdzić kilka podstawowych rzeczy. Być może to usterka obiektywu jest spowodowana czynnikiem zewnętrznym, który możemy sami usunąć. Oto co warto sprawdzić na samym początku:

  1. Dołączone etui bądź folia – jak się okazuje magnetyczna obudowa, może zakłócać optyczną stabilizację obrazu. Jeżeli więc zaobserwowałeś problem z autofocusem, spróbuj porobić zdjęcia bez etui.
  2. Czystość ekranu – zdarza się, że zabrudzenie zewnętrznej części aparatu mogą powodować nieostrość zdjęć. Można je usunąć za pomocą ściereczek z mikrofibry.
  3. Zabrudzenia wewnętrzne – jeżeli zaobserwujemy, że zanieczyszczenia są po drugiej warstwie szkła, należy udać się do profesjonalnego serwisu, który zajmuje się naprawą aparatu iPhone. Nie próbujmy jednak tego na własną rękę.
  4. Zarysowania bądź pęknięcia obiektywu – podobnie jak w przykładzie powyższym, należy poprosić specjalistów o pomoc. Wymianę szkła tylnej kamery lub wymianę kamery w iPhone można zrealizować od ręki w każdym dobrym punkcie zajmującym się naprawą Apple w Poznaniu, Gdańsku, Katowicach, Krakowie i w innych dużych miastach.
  5. Zrestartować urządzenie – jeżeli aparat robi czarne zdjęcia w iPhonie lub też aplikacja nie chce się otworzyć, spróbujmy uruchomić telefon jeszcze raz. Dzięki temu zrestartujemy programy, co z kolei pozwoli na usunięciu błędu.
  6. Zakres wady – czyli zobacz czy nie działa wyłącznie aparat tylni, czy popsuł się również przedni. Jeżeli tak, przyczyna może nie być kwestią fizyczna a np. problem z płyta główną iPhone. 

Nic nie pomogło, co dalej?

Jeżeli spróbowaliśmy wszystkiego i wciąż jesteśmy w stanie znaleźć przyczyny kłopotów z aparatem, warto jest poprosić o fachową pomoc. Błąd aparatu iPhone’a to nie jest problem, który rozwiążemy w swoim salonie (chyba, że prowadzimy swój serwis Apple). Dobrze będzie poszukać stacjonarnego punktu, który wykona powierzone mu zadanie szybko i rzetelnie. Na co zwrócić uwagę szukając serwisu?

– doświadczenie – warto zapoznać się z opiniami klientów na Google bądź Facebooku

– jakość części – ważne, aby nie były to najtańsze zamienniki 

– czas wykonania – prosta wymiana szkła w aparacie to czas około godziny. Jeżeli problem nie jest poważniejszy, można spodziewać się prędkiego terminu rozwiązania usterki.

– gwarancja – w naszym serwisie oferujemy 6 miesięcy gwarancji na naprawianą część.

Ceny naprawy wahają się od 99 do 300 zł w zależności od modelu iPhone.

Popsuty aparat nie musi być powodem do paniki. Jak się okazuje, bardzo często można go naprawić samemu, o ile nie jest to kwestia mechaniczna. Jeżeli jest to niemożliwe, serwis zaopiekuje się nim szybko i bezboleśnie. Warto więc dokładnie sprawdzić co się stało i podjąć kroki, w celu odzyskania świetnego aparatu.