Podstawowe skróty klawiszowe na MacBooku, które powinieneś znać
Marcin Podobiński
Apple Guru. Założyciel iHospital.
Absolutny fan designu i możliwości,
jakie dają urządzenia Apple.
Jak korzystać z MacBooka z jeszcze większą wydajnością? Na pewno przydatne będą podstawowe kombinacje klawiszy, które zapewniają łatwy dostęp do wielu ważnych funkcji. Sprawdź, jakie skróty klawiszowe MacBooka warto znać!
Komputer z systemem Windows a Mac: różnice na klawiaturze
Na początek warto zwrócić uwagę na różnice między klawiaturami stosowanymi w komputerach Apple i sprzętach z systemem Windows. To szczególnie przydatna informacja dla nowych użytkowników MacBooków, którzy przesiadają się z innego urządzenia. Podstawowy układ klawiatury pozostaje w większości bez zmian – różnice można zauważyć przede wszystkim w przypadku znaków specjalnych, jak również klawiszy funkcyjnych. Oto najważniejsze różnice:
- klawisz „Windows” jest w MacBooku zastąpiony przyciskiem „Command”;
- w większości skrótów klawisz „Control (Ctrl)” również zastępuje się przyciskiem „Command”, jednak w niektórych przypadkach MacBook może wykorzystywać własny przycisk „Control”;
- „Alt” mapuje się na „Option”;
- zamiast przycisku „Backspace” użytkownicy MacBooków mają do dyspozycji klawisz „Delete”;
- funkcjonalność przycisku „Delete” przy edycji tekstu (usuwanie do przodu) jest zastąpiona skrótem Fn + Delete lub Command + Delete.
Co ważne, skrót klawiszowy może działać inaczej w zależności od programu. Większość z nich jest dość intuicyjna i funkcjonuje w podobny sposób w różnych aplikacjach. Na pewno jednak warto zapoznać się z efektami wywoływanymi daną kombinacją klawiszy – dzięki temu Twój komputer Mac będzie jeszcze wygodniejszy w obsłudze.
Jeśli Twój iPhone nie działa tak, jak oczekujesz, dotknęła go awaria lub zwyczajnie potrzebujesz wsparcia, skorzystaj z poniższych opcji:
Skróty klawiszowe MacBook: zamykanie, przełączanie i minimalizowanie okien
Wśród najczęściej używanych skrótów na komputerach Mac na pewno znajdują się kombinacje związane z zarządzaniem oknami. Oto najważniejsze z nich:
- skrót klawiszowy Command + W zamyka aktywne okno;
- Command + Q zamyka wszystkie okna danego programu;
- Option + Command + W pozwala na zamknięcie wszystkich okien jednocześnie;
- Command + Option + Escape to kombinacja klawiszy umożliwiająca wymuszenie zamknięcia okna aplikacji, która nie odpowiada na komendy użytkownika;
- Command + Tab uruchamia widok obecnie włączonych aplikacji, jak również pozwala na przełączanie się między nimi (przez kolejne naciśnięcia klawisza Tab);
- Command + Shift + Tab umożliwia przełączenie się na okno poprzedniej aplikacji;
- Command + M minimalizuje okno do zasobnika.
Jaki skrót klawiszowy wybrać, żeby wykonać zrzut ekranu?
Kolejną bardzo przydatną opcją jest wykonywanie zrzutów ekranu. W przypadku systemu MacBook można liczyć na szeroki zakres wbudowanego wsparcia dla tej funkcjonalności. Zależnie od swoich potrzeb możesz wybrać m.in. następujące kombinacje:
- Command + Shift + 3 – zrzut całego ekranu (plik jest domyślnie zapisywany na pulpicie);
- Command + Shift + 4 – zrzut ekranu zaznaczonego fragmentu, skrót klawiszowy powoduje wyświetlenie się celownika umożliwiającego narysowanie prostokąta na ekranie;
- Command + Shift + 5 otwiera okno narzędzia do zrzutów ekranu, w którym można znaleźć różne dodatkowe funkcje.
Warto przy tym zaznaczyć, że nie są to wszystkie skróty, z których można skorzystać przy zrzutach ekranu. Przydatny będzie też m.in. skrót klawiszowy Shift + Command + 4 + Spacja, który pozwala na zapisanie wyłącznie wybranego okna.
Podstawowe skróty klawiszowe MacBook: edycja plików
Edycja tekstu czy plików multimedialnych należą do najczęstszych czynności, które możesz wykonywać, wykorzystując swój komputer Mac. Tego typu zadania mogą być znacznie szybsze, jeśli znasz odpowiedni skrót klawiszowy do realizacji konkretnej funkcji. Poniższe skróty działają tak samo w niemal wszystkich aplikacjach, dlatego warto zawsze mieć je na uwadze przy edycji plików:
- Command + C – kopiowanie wybranego elementu (np. zdjęcie, tekst, plik);
- Command + X – wycinanie, tj. kopiowanie razem z usunięciem;
- Command + V – wklejanie elementu ze schowka;
- Command + Z – cofnięcie ostatniej czynności;
- Command + Shift + Z – ponowne wykonanie czynności, która została cofnięta;
- Command + O – menu otwierania nowego pliku;
- Command + S – zapisanie pliku.
Aplikacja Finder – skróty klawiszowe MacBook
Komputer Mac jest wyposażony w bogaty zestaw wbudowanych aplikacji. Jedną z najważniejszych jest Finder, czyli rozbudowany menedżer plików. Kombinacja klawiszy Command + N pozwala otworzyć nowe okno Findera, podczas gdy Command + T to skrót klawiszowy uruchamiający nową zakładkę. Dzięki tym dwóm opcjom zarządzanie plikami staje się o wiele łatwiejsze. To jednak nie wszystko – warto znać także następujące skróty:
- Shift + Command + C – skrót klawiszowy pozwalający na otwarcie okna Komputer, z którego można przeglądać wszystkie dyski i foldery na danym urządzeniu Mac;
- Shift + Command + L – otwarcie okna Pobrane;
- Shift + Command + I – otwarcie folderu iCloud Drive dla konta przypisanego do profilu Mac;
- Command + D – powielanie zaznaczonych plików lub folderów;
- Shift + Command + Delete – wyczyszczenie zawartości kosza;
- Command + Delete – przeniesienie wybranego pliku lub folderu do kosza.
Ponadto prawie każda podstawowa funkcja Dockera może być aktywowana przez odpowiedni skrót klawiszowy. Aby dowiedzieć się, co oznaczają poszczególne komendy, warto przejrzeć rozwijane menu Findera przy górnym pasku okna – przy wielu opcjach znajduje się kombinacja klawiszy, którą możesz wykorzystać w celu łatwiejszej aktywacji danej funkcji.
Safari – skróty klawiszowe MacBook dostępne w domyślnej przeglądarce na komputerach Mac
Odpowiedni skrót klawiszowy to także dobry sposób, by zyskać dostęp do kluczowych funkcji przeglądarki. Komputer Mac domyślnie oferuje aplikację Safari z rozbudowaną funkcjonalnością dotyczącą przeglądania sieci. Sprawdź, które kombinacje warto znać:
- Command + T – kombinacja klawiszy, która przydaje się niezwykle często, umożliwiająca otwarcie nowej karty;
- Command + Shift + T – kolejny wyjątkowo przydatny skrót klawiszowy, który pozwala na otwarcie ostatnio zamkniętej karty;
- Command + Shift + N – skrót otwierający okno incognito;
- Command + F – skrót klawiszowy pozwalający na otwarcie okna wyszukiwania na stronie;
- Control + Tab – kombinacja klawiszy przełączająca aktywne karty;
- Shift + Control + Tab – skrót klawiszowy umożliwiający przejście na poprzednią kartę;
- Command + W – skrót klawiszowy zamykający aktywną kartę;
- Command + plus – skrót powiększający stronę;
- Command + minus – skrót pomniejszający stronę.
Komputer Mac i skróty klawiszowe w innych aplikacjach
Warto podkreślić, że w zależności od aktywnej aplikacji dany skrót klawiszowy może działać inaczej. Informacje na ten temat zazwyczaj dostępne są przy poszczególnych opcjach w menu programów. Warto dowiedzieć się, co znaczy każdy skrót klawiszowy przypisany do najczęściej używanych funkcji. Dzięki temu możesz wykorzystywać swój komputer z jeszcze większą wydajnością, zwiększyć wygodę obsługi i poprawić szybkość wykonywanych zadań.
Jak dostosować skróty klawiszowe? Komputer Mac i opcje systemowe
Komputer Mac pozwala na dostosowanie niektórych skrótów klawiszowych. Aby to zrobić, możesz skorzystać ze wbudowanych ustawień systemowych. Wybierz ikonę Apple, a następnie przejdź do opcji „Ustawienia systemowe”. Na pasku bocznym znajdziesz menu „Klawiatura”. W tym miejscu dostępna jest opcja „Skróty klawiszowe” – po jej uruchomieniu możesz przeglądać skróty dotyczące podstawowych funkcji i dostosowywać je do swoich potrzeb. Niektóre aplikacje mogą oferować podobną funkcjonalność. Dzięki tego typu rozwiązaniom możesz korzystać ze swojego komputera MacBook w sposób, który będzie dla Ciebie najwygodniejszy. Zapraszamy także do lektury naszego bloga, by dowiedzieć się więcej o funkcjach urządzeń Apple!
Szukaj na blogu
Kategorie
- Aparat iPhone (2)
- Apple (1)
- Bateria i ładowanie iPhone (14)
- Ekran iPhone (7)
- FaceID iPhone (2)
- Głośnik iPhone (2)
- iHospital (5)
- Mikrofon iPhone (2)
- Nowości Apple (5)
- Nowości iPhone (12)
- Nowości MacBook (1)
- Obudowa iPhone (1)
- Porady AirPods (1)
- Porady Apple (7)
- Porady Apple Watch (9)
- Porady iPad (2)
- Porady iPhone (45)
- Porady MacBook (22)
- Porównanie iPhone (9)
- Porównanie Mac (2)
- Problemy z łącznością iPhone (5)
- Promocje (4)
- Usterki iPhone (7)
- Zakup nowego iPhone (17)
- Zalany iPhone (4)
Każdy z nas potrzebuje czasami ręki, która wyciągnęłaby go z kłopotów.
--- Alba de Céspedes
Przyznaj się! Twój Apple to coś więcej niż zwykły sprzęt. To dyskretny towarzysz życia codziennego, pomocnik w pracy, odpowiedzialny organizator, niezmordowany uczestnik imprez, świetny fotograf, niezawodny kompan wyjazdów i przyjacielskich podróży. Nie dość, że świetnie wygląda, to jeszcze dużo potrafi.Można na nim polegać, wolno się nim chwalić, trzeba o niego dbać.