Marcin Podobiński iHospital serwis Apple

Marcin Podobiński
Apple Guru. Założyciel iHospital.
Absolutny fan designu i możliwości,
jakie dają urządzenia Apple.

Reset komputera to funkcja oferowana przez system macOS, dzięki której można przywrócić ustawienia fabryczne. W efekcie oprogramowanie będzie działać praktycznie tak, jak zaraz po zakupie. Warto wiedzieć, że proces ten może się nieco różnić w zależności od tego, z jakiej wersji systemu macOS korzysta Twój komputer. Jak zresetować MacBooka i kiedy warto przywrócić sprzęt Apple MacBook do ustawień fabrycznych?

Czym jest reset MacBooka i kiedy go wykonać?

W zależności od kontekstu reset MacBooka może oznaczać dwie różne czynności o zupełnie odmiennym wpływie na system operacyjny czy pliki zapisane w pamięci urządzenia. Pierwszą z nich jest po prostu ponowne uruchomienie – aby zresetować MacBooka w ten sposób, wystarczy wybrać właściwą opcję z menu. Jest to prosta procedura, stosowana najczęściej wtedy, gdy system nie odpowiada lub komputer ma przejściowe problemy z działaniem. Druga to natomiast twardy reset, czyli przywrócenie urządzenia do ustawień fabrycznych. W naszej instrukcji skupimy się właśnie na tej drugiej opcji.

Reset komputera MacBook wygląda inaczej w nowszych wersjach systemu macOS (od wersji 12 – Monterey) niż w jego starszych wydaniach (do wersji 12 – Big Sur), wobec czego instrukcja została podzielona na dwie sekcje. Na początek należy dowiedzieć się, jak zweryfikować system macOS i jego wersję zainstalowaną na danym urządzeniu Apple MacBook.

Jeśli Twój iPhone nie działa tak, jak oczekujesz, dotknęła go awaria lub zwyczajnie potrzebujesz wsparcia, skorzystaj z poniższych opcji:

Ustawienia fabryczne: kiedy zresetować MacBooka?

Zanim przejdziemy do właściwej instrukcji, warto jeszcze określić sytuacje, w których może być potrzebny twardy reset. Często jest to sposób na rozwiązanie poważnych problemów z urządzeniem, jeśli nie udało się ich naprawić innymi metodami. To jednak nie wszystko – zresetować MacBooka należy również w momencie oddawania lub sprzedaży urządzenia. Wynika to z faktu, że przywrócone ustawienia fabryczne oznaczają także usunięcie wszelkich prywatnych informacji i plików zapisanych w pamięci komputera. Dzięki temu Twoje dane będą bezpieczne – ponadto reset urządzenia Apple MacBook pozwoli kolejnemu użytkownikowi szybciej i łatwiej dostosować ustawienia pod kątem własnych preferencji.

Resetowanie MacBooka – sprawdź najpierw, jaką masz wersję macOS

Sposób, w jaki można zresetować MacBooka, różni się w zależności od wersji systemu macOS. Jeśli Twój komputer Apple MacBook wykorzystuje system w wersji Monterey lub nowszej, procedura jest dość prosta. Jeżeli jednak zainstalowany jest system Big Sur lub starszy, cały proces staje się znacznie bardziej skomplikowany – czytaj dalej, by dowiedzieć się więcej. Zacznijmy od sprawdzenia wersji: aby to zrobić, otwórz menu Apple dostępne domyślnie w lewym górnym rogu ekranu. Następnie wybierz opcję „Ten Mac”. Po jej kliknięciu wyświetli się okno ze szczegółowymi informacjami opisującymi Twój komputer Apple MacBook, system i podstawowe parametry. Jednym z pól jest właśnie system operacyjny i dokładna wersja, z jakiej korzysta dany komputer.

Jak zresetować MacBooka w zależności od wersji macOS?

Ustawienia fabryczne można przywrócić na dwa sposoby. Ich dostępność zależy od tego, jaki system operacyjny wykorzystuje Twój komputer MacBook. Przed przystąpieniem do tej procedury należy przede wszystkim zabezpieczyć swoje dane, np. kopiując je na dysk iCloud Drive.

Przed resetem: wykonaj kopię zapasową danych

Nawet po krótkim okresie użytkowania Twój komputer MacBook prawdopodobnie ma w swojej pamięci wiele istotnych, prywatnych plików czy danych. Warto je zachować, by móc później z łatwością przenieść je na nowe urządzenie Apple. Niezależnie od tego, jaki system znajduje się na Twoim MacBooku, proces ten jest dość prosty. W celu wykonania kopii zapasowej wystarczy znaleźć odpowiednią opcję w ustawieniach systemowych. Najlepszą opcją do przeprowadzenia backupu jest zapisanie danych na koncie iCloud – w ten sposób będą one od razu dostępne po zalogowaniu się na innym sprzęcie, nawet po tym, jak wykonasz reset.

Przywróć ustawienia fabryczne – pierwsze kroki: komputer MacBook i system macOS Ventura lub Sonoma

W najnowszych wersjach systemu operacyjnego od Apple pierwsze kroki procedury umożliwiającej reset wyglądają następująco:

  1. Otwórz menu Apple.
  2. Wybierz opcję „Ustawienia systemowe”, która powinna znajdować się w górnej sekcji menu.
  3. Przejdź do sekcji „Ogólne”.
  4. Na końcu listy w prawej części okna znajdziesz opcję „Przenieś lub wyzeruj” – kliknij w nią, by przejść do dalszych ustawień.
  5. Wybierz przycisk „Wymaż zawartość i ustawienia”.

Jak rozpocząć reset z macOS Monterey?

Jeśli Twój komputer MacBook wykorzystuje system macOS Monterey, reset przebiega nieco inaczej, jednak tylko w początkowych krokach. W menu Apple znajdziesz opcję „Preferencje systemowe” – to właśnie tutaj znajduje się przycisk „Wymaż zawartość i ustawienia”, dzięki której przywrócisz ustawienia fabryczne. Reszta procesu wygląda tak samo.

Komputer MacBook z systemem Monterey, Ventura lub Sonoma: reset – dalsze kroki

Po wybraniu opcji wymazywania zawartości i ustawień należy potwierdzić rolę administratora urządzenia przez wpisanie hasła. Co istotne, nie jest to hasło iCloud, tylko hasło używane do logowania się w systemie. W następnym kroku Twój komputer może wykonać kopię zapasową w aplikacji Time Machine, którą można zapisać np. na zewnętrznym nośniku. Kolejne okno wyświetlane przez komputer MacBook wymaga wpisania hasła Apple ID. Po potwierdzeniu konta można już przeprowadzić właściwy reset, po którym system zostanie przywrócony do ustawień fabrycznych.

Co ważne, jest to nieodwracalna operacja, która wymazuje wszystkie dane z dysku. Po jej przeprowadzeniu Twój komputer MacBook nie będzie mieć w pamięci Twoich plików, aplikacji i ustawień. Dlatego tak istotne jest wcześniejsze wykonanie kopii zapasowej – zwłaszcza jeśli chcesz dalej używać ten lub inny komputer MacBook. Cały proces trwa zazwyczaj ok. 30 minut, jednak może być dłuższy lub krótszy w zależności od ilości danych. Po jego zakończeniu Twój komputer MacBook będzie gotowy do wprowadzenia nowych ustawień od zera.

Komputer MacBook i system Big Sur lub starszy: reset urządzenia

Jeśli Twój komputer MacBook korzysta ze starszej wersji macOS, proces resetu jest o wiele bardziej złożony. W pierwszej kolejności należy samodzielnie zadbać o wykonanie kopii zapasowej danych, które przechowuje Twój komputer MacBook. Do wykonania resetu służy program Narzędzie dysków.

Aby uruchomić Narzędzie dysków, wyłącz komputer MacBook i włącz go ponownie. Od razu po włączeniu naciśnij jednocześnie klawisze Command + R. W tym momencie komputer MacBook wyświetli okno do wpisania hasła – po jego wprowadzeniu możesz uruchomić Narzędzie dyskowe. Z użyciem tej aplikacji komputer MacBook może zostać przywrócony do ustawień fabrycznych. W tym celu wybierz opcję „Format” i „Wymaż”, a następnie „Zainstaluj ponownie macOS”. Po zakończeniu wszystkich kroków komputer MacBook zostanie ponownie uruchomiony z wyczyszczoną pamięcią.

Alternatywą dla tej metody może być po prostu aktualizacja. System macOS w nowszych wersjach jest wspierany również przez wiele starszych urządzeń, co pozwala z łatwością wykonać update do wydania Monterey, Ventura lub Sonoma. Dzięki temu reset stanie się znacznie prostszy – z naszą instrukcją możesz szybko i skutecznie przywrócić komputer MacBook do ustawień fabrycznych.