Marcin Podobiński iHospital serwis Apple

Marcin Podobiński
Apple Guru. Założyciel iHospital.
Absolutny fan designu i możliwości,
jakie dają urządzenia Apple.

Udostępnianie ekranu z telefonu do telewizora to świetny sposób, by zapewnić sobie lepsze wrażenia podczas oglądania filmów i seriali. Dzięki takiej opcji można także z łatwością podzielić się zdjęciami czy nagraniami. Jak udostępnić ekran z iPhone’a na TV? Można to zrobić na kilka sposobów – zapoznaj się z naszymi poradami, by dowiedzieć się, jak połączyć telewizor i iPhone.

Jak połączyć iPhone’a z TV?

W tym celu możesz skorzystać zarówno z połączenia przewodowego, jak i bezprzewodowego. Chcąc skorzystać z pierwszej opcji, niezbędny będzie odpowiedni przewód lub adapter. W zależności od modelu Twój iPhone jest wyposażony w wyjście Thunderbolt lub USB-C – obydwa z tych złączy pozwalają na strumieniowanie wideo, dzięki czemu możesz z łatwością podłączyć ekran TV do telefonu iPhone’a. Na początek należy także sprawdzić, w jakie wejścia wyposażony jest Twój telewizor. Aktualnym standardem w urządzeniach z tej kategorii jest HDMI. W większości przypadków odpowiednim wyborem będzie zatem przewód Thunderbolt–HDMI lub USB-C–HDMI – możesz także wybrać adapter, który podłączysz do swojego urządzenia Apple i do kabla HDMI–HDMI.

Klonowanie ekranu z użyciem przewodu to szybka i uniwersalna metoda, ale w zależności od długości kabla i ustawienia urządzeń może być niewygodna. Z tego powodu warto zwrócić uwagę także na bezprzewodowe sposoby, by podłączyć telefon Apple iPhone do TV. Najlepszym sposobem jest skorzystanie z technologii AirPlay – to opcja wbudowana w każde nowe urządzenie Apple z serii iPhone, dzięki której udostępnisz ekran bez żadnego problemu.

Jeśli Twój iPhone nie działa tak, jak oczekujesz, dotknęła go awaria lub zwyczajnie potrzebujesz wsparcia, skorzystaj z poniższych opcji:

Airplay – jak go włączyć?

Jak udostępnić ekran z iPhone’a na TV z użyciem technologii AirPlay? Na początek należy sprawdzić kompatybilność urządzeń. Udostępnianie ekranu to opcja wprowadzona wraz z premierą AirPlay 2 – w pierwszej wersji rozwiązania AirPlay funkcjonalność skupiała się na przekazywaniu dźwięku. Druga edycja technologii pojawiła się na rynku w roku 2018. Oznacza to, że Twój telewizor również powinien być wyprodukowany po tym roku, by obsługiwać strumieniowanie wideo AirPlay. W celu sprawdzenia szczegółów zapoznaj się z kartą specyfikacji swojego telewizora.

Jak włączyć AirPlay? Nie musisz przejmować się żadną dodatkową konfiguracją – udostępnianie ekranu iPhone z AirPlay jest od razu dostępne przy każdym materiale wideo zapisanym na Twoim urządzeniu Apple iPhone, a także przy zdjęciach. W zależności od modelu Twój telewizor może wymagać dostosowania ustawień. Co ważne, AirPlay działa za pośrednictwem Wi-Fi, a telewizor i telefon Apple iPhone muszą być w tej samej sieci. Nie jest jednak potrzebne połączenie z internetem, ponieważ ekran jest transmitowany poprzez stworzenie punktowego połączenia między urządzeniami. 

Jak bezprzewodowo udostępnić ekran z iPhone’a na TV?

Dzięki technologii AirPlay klonowanie ekranu i strumieniowanie wideo jest naprawdę proste. Aby rozpocząć udostępnianie ekranu, włącz kompatybilny telewizor i swój telefon Apple iPhone. Następnie otwórz aplikację Zdjęcia lub inną aplikację, w której są zapisane zdjęcia lub treści wideo. Kolejny krok to przejście do ustawień udostępniania – znajdziesz tutaj opcję AirPlay, dzięki której prześlesz obraz na swój telewizor. To już prawie wszystko! Jeśli urządzenia są skonfigurowane poprawnie i mogą się nawzajem znaleźć w sieci, Twój telewizor zacznie wyświetlać wybrane treści. Niekiedy potrzebne może być także potwierdzenie połączenia z użyciem kodu, który będzie pokazany zarówno przez Twój telewizor, jak i telefon Apple iPhone.

Jak udostępnić ekran z iPhone’a na TV poza samym wyborem konkretnych treści, które ma wyświetlić ekran TV? To również bardzo proste – w tym celu należy przejść do „Centrum sterowania” i wybrać funkcję „Klonowanie ekranu”. Po wybraniu tej opcji ekran Twojego TV i Twojego Apple iPhone będą pokazywać dokładnie te same treści. Udostępnianie ekranu w ten sposób pozwoli Ci wygodnie oglądać ulubione seriale i filmy, wykorzystując w tym celu telewizor wraz z jego wszystkimi możliwościami.

Klonowanie ekranu iPhone’a na Apple TV

Zastanawiasz się, jak udostępnić ekran z iPhone’a na TV, jeśli Twój telewizor nie obsługuje technologii AirPlay 2? Dzięki urządzeniu Apple TV 4K jest to możliwe. Wystarczy połączyć Apple TV 4K i telewizor z wykorzystaniem odpowiedniego przewodu, a następnie podłączyć swój iPhone do Apple TV 4K. Reszta procesu wygląda podobnie, jak przy bezpośrednim połączeniu smartfona z TV. Apple TV 4K zapewnia pełne wsparcie dla technologii AirPlay, dzięki czemu możesz cieszyć się najlepszymi doznaniami filmowymi, serialowymi i zdjęciowymi na dużym ekranie – nawet w przypadku urządzeń, które nie obsługują AirPlay.

Apple TV to także usługa streamingowa Apple, która zapewnia dostęp do bogatej biblioteki filmów i seriali. Możesz z niej skorzystać zarówno na telefonie Apple iPhone, jak i na swoim TV – w tym celu wymagany będzie telewizor smart z połączeniem z internetem.

Inne sposoby na udostępnianie ekranu iPhone’a

Jakie jeszcze metody pozwalają połączyć telewizor i ekran iPhone? Jeśli nie masz możliwości skorzystania z technologii AirPlay lub urządzenia Apple TV 4K, możesz postawić na alternatywę w postaci Chromecast. To technologia rozwijana przez Google, która pozwala udostępniać ekran między kompatybilnymi sprzętami. Należy jednak pamiętać, że nie jest ona oficjalnie wspierana przez Apple w urządzeniach z serii iPhone. Aby z niej skorzystać w celu przeglądania zdjęć lub innych plików, konieczne będzie zainstalowanie specjalnej aplikacji ze sklepu App Store. Dostępne są różne rozwiązania tego typu – niektóre z nich mogą być płatne. Aby wybrać właściwą opcję, zapoznaj się z ocenami i opiniami innych użytkowników, a także z oferowaną funkcjonalnością.

Telewizor i udostępnianie ekranu – wskazówki

Warto dowiedzieć się nie tylko, jak udostępnić ekran z iPhone na TV, lecz także, jak zapewnić najlepszą jakość przesyłanego obrazu. Rozwiązania takie jak AirPlay opierają swoją funkcjonalność na Wi-Fi – dlatego kluczowe jest zapewnienie odpowiedniej jakości połączenia. Jeśli transmisja jest niestabilna, warto odłączyć od sieci inne urządzenia, aby umożliwić wykorzystanie większej części łącza do transmisji ekranu. Należy także zadbać o usunięcie ewentualnych zakłóceń, które mogłyby wpływać na jakość sygnału. W niektórych sytuacjach konieczne może być ponowne uruchomienie routera, telewizora lub telefonu. Warto także zwrócić uwagę na ustawienia jakości AirPlay dostępne zarówno z poziomu TV, jak i smartfona. Istotny jest także wybór właściwej rozdzielczości.

W przypadku transmisji przewodowej kluczową kwestią jest natomiast jakość kabli używanych do połączenia telewizora ze smartfonem. Przy korzystaniu z HDMI należy zwrócić uwagę także na edycję standardu obsługiwaną przez przewód i telewizor – wersja 2.0 zapewnia znacznie większe możliwości pod względem transmisji niż wcześniejsze HDMI 1.4.

Które telewizory wspierają udostępnianie ekranu z iPhone’a?

Wsparcie dla funkcji udostępniania ekranu może się różnić pomiędzy poszczególnymi urządzeniami. Aby upewnić się, czy taka opcja jest dostępna, należy zapoznać się z kartą specyfikacji telewizora. Najważniejszą kwestią jest w tym obszarze wsparcie dla technologii AirPlay 2, która pozwala na bezpośrednie strumieniowanie ekranu ze smartfona poprzez połączenie bezprzewodowe. Przy braku takiego rozwiązania można skorzystać z kilku alternatyw – m.in. podłączenia urządzenia Apple TV 4K, nawiązania połączenia przez technologię Chromecast czy też z połączenia przewodowego.