Od kilku dni możemy cieszyć się nową aktualizacją systemu iOS 13.5 Kolejna wersja systemy wprowadza szereg nowości, które pomogą nam odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Czego można się spodziewać po najnowszej aktualizacji iOS? Czy wprowadzone funkcje spełnią nasze oczekiwania?

Nowa aktualizacja iOS 13.5 wspiera walkę z koronawirusem

Do najważniejszych, i najmniej spodziewanych, nowych funkcji wprowadzonych w iOSie 13.5, z pewnością zaliczymy wynik kooperacji Apple’a z Google’em. Zupełnie nowy Interfejs Exposure Notofication API nastawiony jest na wspomaganie lokalnych rządów w walce z zatrzymaniem rozprzestrzeniającego się koronawirusa. Nowe API pozwala aplikacjom trzecim na śledzenie działań osób, które dobrowolnie oznaczyły się jako osoby zarażone. W mechanizm zaangażowane są:

  • moduł Bluetooth LE, który skanuje okolice w poszukiwaniu użytkowników oznaczonych jako chorujących;
  • moduł GPS, wspomagający lokalizacje chorych,
  • Face ID, który został wyposażony w funkcje wykrywania maseczki.

Jak działa rejestrowanie narażenia na COVID-19?

Nowa funkcja pojawia się w ustawieniach telefonu lub tabletu. Gdy zostanie uruchomiona telefon rozpocznie poniższe działania:

  • dokona wymiany losowych identyfikatorów z innymi urządzeniami,
  • zachowa identyfikatory przez 14 dni od ich otrzymania,
  • pozwoli autoryzowanej aplikacji informować użytkownika o możliwym kontakcie z zarażonym,
  • umożliwi osobie chorej udostępnienie identyfikatora innym urządzeniom w pobliżu.

Ważne zmiany w działaniu FaceID

Ponadto, nowa funkcja Face ID rozpozna założoną maseczkę i od razu przejdzie do panelu logowania za pomocą kodu PIN. Smartfon co prawa można nauczyć rozpoznawania twarzy z maseczką, ale nadal zajmuje to sporo czasu i w gruncie rzeczy nie jest opłacalne. Pozostaje nam przyzwyczajenie się do wpisywania kodu PIN z foliową rękawiczką i niecierpliwe oczekiwanie na dalsze zmiany.

Zmiany użytkowe w aktualizacji iOS 13.5

Nie samą epidemią człowiek żyje. Apple zdecydowało się na zaimplementowanie kilku zmian dotyczących ogólnego użytkowania urządzenia. Wprowadzone zmiany i funkcje nie są niczym przełomowym, ale kilka z nich to niezwykle długo wyczekiwane funkcjonalności.

Trochę na to czekaliśmy, czyli połączenie Apple Music i Instagrama

Wśród nowości znajdziemy długo wyczekiwane połączenie aplikacji Apple Music i Instagram. Subskrybenci muzycznej aplikacji streamingowej od Apple mogą od teraz w szybki sposób informować znajomych o aktualnie słuchanym utworze. Mimo pozornej prostoty, wprowadzenie tej funkcji było jedną z najbardziej oczekiwanych zmian, na którą czekało miliony użytkowników urządzeń z jabłkiem na plecach. Co to oznacza w praktyce? Usługa Apple Music, mimo bogatej biblioteki utworów, pozostawała w tyle za Spotify. Nowe funkcje znacząco poprawią pozycje aplikacji streamingowej od Apple, zwiększając zdrową konkurencje na rynku aplikacji muzycznych.

Poprawiona funkcjonalność komunikatora FaceTime

Osoby korzystające z wbudowanych w urządzenia Apple komunikatorów  z pewnością ucieszą się poprawieniem funkcjonalności aplikacji FaceTime. W końcu skończyły się czasy automatycznego powiększania osoby przemawiającej. Coś co działało w prywatnych rozmowach, nie zdało egzaminu w grupowych wideokonferencjach. Możliwość wyłączenia automatycznego wyróżniania w ustawieniach aplikacji poprawi pozycje FaceTime na rynku komunikatorów głosowych. Mimo kiepskiego startu, może doczekamy się dominacji FaceTime w koronawirusowym świecie wideokonferencji.

Nową aktualizację iOS 13.5 mogą pobierać użytkownicy wszystkich objętych wsparciem urządzeń iPhone i iPad.