Marcin Podobiński iHospital serwis Apple

Marcin Podobiński
Apple Guru. Założyciel iHospital.
Absolutny fan designu i możliwości,
jakie dają urządzenia Apple.

Chcesz sprawdzić, czy masz objawy COVID-19 nie wychodząc z domu? Pomogą Ci w tym testy Apple i wskazówki Siri.

Coraz więcej globalnych korporacji dołącza do pomocy w walce z rozprzestrzeniającym się koronawirusem. Do tego grona dołączyło również Apple. Firma uruchomiła stronę internetową oraz aplikację, która pomaga rozpoznawać objawy zakażenia COVID-19.

Witryna i aplikacja umożliwia udzielenie odpowiedzi na szereg pytań dotyczących występujących objawów, ostatnich kontaktów, czynników ryzyka oraz otrzymanie zaleceń CDC dotyczących dalszego postępowania. Znajdziemy tam również garść porad dotyczących izolowania się, sposobu monitorowania objawów, informację kiedy i czy dana osoba powinna mieć wykonany test. Test online możemy przeprowadzić dla siebie lub innej, bliskiej nam osoby.

Jeśli Twój iPhone nie działa tak, jak oczekujesz, dotknęła go awaria lub zwyczajnie potrzebujesz wsparcia, skorzystaj z poniższych opcji:

Aplikacja i strona internetowa oferują również dostęp do bieżących informacji oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące COVID-19, w tym kto jest najbardziej zagrożony i jak rozpoznać objawy. Ponadto przekazują najbardziej aktualne informacje, dotyczące najlepszych praktyk m.in. mycia rąk, dezynfekcji powierzchni i monitorowania objawów. Oto przykład pytań, które możemy odnaleźć w witrynie Apple:

“Zanim zaczniesz!

Zatrzymaj się i zadzwoń pod 911(numer alarmowy w USA, u nas odpowiednikiem będzie numer: 800190590) , jeśli Ty lub Twoja bliska osoba ma następujące objawy:

  • Ciągły ból lub ucisk w klatce piersiowej.
  • Skrajne trudności w oddychaniu.
  • Ciężkie, ciągłe zawroty głowy lub lekkie zawroty głowy.
  • Niewyraźną wymowę.
  • Trudności z przebudzeniem.”

Następnie deklarujemy wiek oraz wskazujemy dalsze objawy, które mogą wystąpić przy zakażeniu COVID-19. Udzielamy informacji, gdzie i kiedy mogliśmy mieć kontakt z osobą zarażoną.

Z pomocą przy diagnozie objawów pomoże także Siri. O wskazówki musimy poprosić po angielsku, zadając pytanie „Skąd mam wiedzieć, czy mam koronawirusa?”. Siri zada nam kilka pytań, dotyczących objawów i wskaże, jak mamy dalej postępować.

Narzędzie przygotowane przez Apple może spełniać ważną rolę informacyjną, zwłaszcza na rynku USA, gdzie temat wirusa był początkowo bagatelizowany. Wypełniając test możemy zwiększyć swoją świadomość dotyczącą objawów i sprawdzić, czy nie jesteśmy w grupie szczególnego ryzyka. Pamiętajmy jednak, że test online nie zastąpi konsultacji medycznej. Jeśli więc martwicie się o to, czy nie mieliście ostatnio kontaktu z zakażonym i większość opisywanych objawów pasuje do waszego aktualnego stanu zdrowia, jak najszybciej skontaktujcie się z infolinią Narodowego Funduszu Zdrowia, pod którym otrzymasz więcej informacji dotyczących postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem pod numerem +48800190590.