W dniach 5-9 czerwca odbyła się konferencja WWDC 2023, czyli tegoroczna edycja wydarzenia, podczas którego Apple prezentuje deweloperom nadchodzące nowości. Miliony osób z całego świata obejrzały na żywo prezentację inauguracyjną dzięki transmisji online, a ogłoszenia odbiły się w sieci szerokim echem. Nie bez powodu. Apple przedstawiło wiele innowacyjnych rozwiązań, w tym absolutną nowość: urządzenie Apple Vision Pro. Oprócz tego użytkownicy poznali możliwości nowego MacBooka Air, komputerów Mac Studio M2 i Mac Pro 2023 oraz mieli szansę przyjrzeć się zmianom, jakie szykuje dla nas producent w zakresie oprogramowania iOS, macOS, watchOS i iPadOS. Czy czeka nas Apple’owa rewolucja? Zachęcamy do lektury artykułu!

WWDC 2023 – nowe komputery od Apple

Podczas prezentacji otwierającej konferencję Apple WWDC 2023 zadebiutowały aż trzy nowe komputery z logiem jabłka – i wszystkie okazały się naprawdę imponujące.

Zacznijmy od MacBooka Air 15, którego producent nazywa „najlepszym 15‑calowym laptopem na świecie”. Czy słusznie? Wszystko wskazuje na to, że tak – Apple Air 15  ma wiele zalet i pod wieloma względami przewyższa inne urządzenia z tej kategorii. Oprócz wyjątkowo smukłej i lekkiej konstrukcji wyróżnia go przede wszystkim procesor – czip M2. Według zapewnień Apple laptop pracuje dużo szybciej od MacBooków wyposażonych w procesory Intel oraz urządzeń PC z procesorem Core i7. Co więcej, ma niesamowicie mocną baterię, która wystarcza nawet na 18 godzin. Trudno wyobrazić sobie lepsze przenośne narzędzie do pracy i rozrywki.

Apple przygotowało też dwie propozycje dla użytkowników profesjonalnych, którzy oczekują od komputerów ponadprzeciętnych możliwości. Na konferencji zaprezentowano dwa urządzenia stacjonarne:

  • Mac Studio z czipem M2 Max lub nowym M2 Ultra,
  • Mac Pro z czipem M2 Ultra.

To potężne komputery, które zapewniają wysoką wydajność, imponującą szybkość pracy i kryją w sobie ogromną moc obliczeniową. Jesteśmy przekonani, że spełnią wymagania nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Apple Vision Pro, czyli rewolucyjny krok w przyszłość

Apple zostawiło największą nowość i zdecydowanie najbardziej wyczekiwany produkt na sam koniec prezentacji inauguracyjnej. Mowa oczywiście o Apple Vision Pro, czyli rewolucyjnym komputerze przestrzennym w postaci gogli. Urządzenie jest obsługiwane za pomocą oczu, rąk oraz głosu i pozwala w płynny sposób łączyć treści cyfrowe z otaczającym nas światem bez utraty świadomego kontaktu z innymi osobami. Brzmi nieprawdopodobnie? Nic dziwnego – Apple Vision Pro jest innowacyjnym urządzeniem i dużym krokiem w przyszłość.

Jak wygląda korzystanie z komputera przestrzennego Apple w praktyce? Apple Vision Pro posiada w pełni trójwymiarowy interfejs, który pozwala na interakcje z treściami cyfrowymi w zupełnie nowy sposób. Po założeniu gogli można korzystać z aplikacji znanych z innych urządzeń Apple: przeglądać zdjęcia, czytać artykuły, oglądać filmy, grać w ulubione gry, prowadzić rozmowy na Facetime. Urządzenie pozwala stworzyć swoją własną przestrzeń roboczą i oddawać się rozrywkom bez ograniczeń tradycyjnego wyświetlacza.

Wraz z premierą Apple Vision Pro zaprezentowano visionOS – system operacyjny oparty na modelach przestrzennych. Ile będzie kosztować urządzenie i kiedy będziemy mogli je przetestować? Zapowiedziano, że ceny będą zaczynać się od 3499 dolarów, a gogle trafią do sprzedaży w Stanach Zjednoczonych na początku przyszłego roku. Z czasem urządzenie będzie dostępne również w innych krajach, ale na ten moment nie znamy szczegółów.

Co nowego w systemach operacyjnych Apple?

Oprócz urządzeń Apple zaprezentowało podczas WWDC 2023 nowości w systemach operacyjnych. Oto najważniejsze zmiany:

  • iOS 17 – udoskonalone aplikacje Telefon, Zdjęcia, FaceTime i Wiadomości, nowa aplikacja Dziennik, funkcja Stan gotowości, prostsze udostępnianie za pomocą AirDrop i NameDrop,
  • iPadOS 17 – szersze możliwości personalizacji ekranu blokady, interaktywne widżety, więcej możliwości komunikacji w aplikacji Wiadomości, nowe funkcje i reakcje w aplikacji Facetime,
  • macOS Sonoma – interaktywne widżety, nowe narzędzia do wideokonferencji, rozbudowa funkcjonalności przeglądarki Safari, tryb Gra optymalizujący działanie gier,
  • watchOS 10 – nowe tarcze zegara, odświeżone aplikacje, funkcja Stos inteligentny.

To jednak nie koniec nowości. Użytkownicy Apple wkrótce będą mogli korzystać z aplikacji FaceTime na telewizorach – dzięki tvOS 17. Z kolei oprogramowanie AirPods Pro 2. generacji dzięki aktualizacji zyska aż trzy nowe funkcje: Dźwięk adaptacyjny, Głośność spersonalizowana i Wykrywanie rozmów. Jak widać, czeka nas sporo zmian.

Konferencja Apple WWDC 2023 – podsumowanie

Prezentacja otwierająca konferencję Apple WWDC 2023 była wielkim wydarzeniem dla miłośników Jabłek, a biorąc pod uwagę liczbę innowacji i nowych produktów – warto było na nią czekać, nawet biorąc pod uwagę, że większość przecieków i przypuszczeń się potwierdziła. Choć nowe komputery imponują, a zmiany w systemach operacyjnych zapowiadają się naprawdę dobrze, nie da się ukryć, że największe wrażenie na konferencji zrobiło urządzenie Apple Vision Pro. Czy powtórzy sukces iPhone’a lub iPoda i zrewolucjonizuje rynek? Wiele osób podchodzi do tego sceptycznie, a na odpowiedź przyjdzie nam jeszcze poczekać. Nie da się jednak zaprzeczyć, że na użytkowników Apple czekają zupełnie nowe, nieporównywalne z niczym doświadczenia.

Jeśli interesują Cię nowinki technologiczne i praktyczne jabłkowe porady, regularnie zaglądaj na stronę iHospital – jako profesjonalny serwis Apple zawsze jesteśmy na bieżąco i chętnie dzielimy się wiedzą. Możesz także odwiedzić nas osobiście. Oprócz tego, że skutecznie naprawiamy Jabłka, uwielbiamy rozmawiać na Apple’owe tematy.

Nasz serwis iPhone znajduje się w pięciu miastach:

Do zobaczenia!