Jak włączyć lokalizację iPhone. Poradnik dla początkujących
Marcin Podobiński
Apple Guru. Założyciel iHospital.
Absolutny fan designu i możliwości,
jakie dają urządzenia Apple.
Lokalizacja to podstawa wielu przydatnych funkcji smartfonów Apple iPhone. Dzięki niej można liczyć np. na wsparcie w nawigacji, a także na bezproblemowe znalezienie zgubionego telefonu. Jest to także niezbędna opcja do obsługi różnych funkcjonalności aplikacji. Jak włączyć i wyłączyć lokalizację w iPhonie?
Lokalizacja iPhone – jak działa?
Lokalizacja w telefonach Apple z serii iPhone wykorzystuje przede wszystkim technologię GPS. Jest to globalny system satelitów utworzony i utrzymywany przez Departament Obrony USA. Co ważne, jego funkcjonalność jest dostępna całkowicie za darmo, a dodatkowo korzystanie z GPS nie wymaga połączenia z siecią. Oznacza to, że lokalizacja Twojego smartfona Apple iPhone może być aktualizowana nawet wtedy, gdy znajdujesz się poza zasięgiem komórkowym. Warto jednak pamiętać, że lokalizacja jest znacznie dokładniejsza, jeśli iPhone ma dostęp do sieci. W takiej sytuacji oprócz samych satelitów GPS do pozycjonowania mogą być użyte także anteny komórkowe. W ustawieniach swojego smartfona Apple iPhone znajdziesz opcje, które pozwalają na kontrolowanie, jak zapisywana jest lokalizacja – wyłącznie z użyciem GPS lub przez połączenie GPS i sieci komórkowej.
Jeśli Twój iPhone nie działa tak, jak oczekujesz, dotknęła go awaria lub zwyczajnie potrzebujesz wsparcia, skorzystaj z poniższych opcji:
Jak włączyć lokalizację w iPhonie?
Zastanawiasz się, jak włączyć lokalizację w iPhonie? To bardzo proste – w tym celu należy przejść do ustawień, a następnie do sekcji „Prywatność i ochrona” i „Usługi lokalizacji”. W tym miejscu znajdziesz zarówno globalne ustawienia, jak i opcje dotyczące poszczególnych aplikacji. Od kilku wersji systemu iOS Apple oferuje użytkownikom coraz więcej kontroli w tym zakresie, dzięki czemu możesz liczyć na szczegółowe ustawienia dla konkretnych usług. Pomiędzy opcjami „udostępniaj zawsze” i „nie udostępniaj” znajdują się także następujące możliwości:
- „zapytaj następnym razem” – iPhone powiadomi Cię o żądaniu dostępu do lokalizacji od danej aplikacji, wyświetlając menu z różnymi opcjami udostępniania;
- „pozwól, gdy używam aplikacji” – lokalizacja jest udostępniana tylko wtedy, gdy dana aplikacja jest włączona (np. podczas korzystania z nawigacji);
- „pozwól raz” – jednorazowe pozwolenie na udostępnienie lokalizacji.
System Apple iOS na bieżąco zbiera także dane dotyczące żądań dostępu do lokalizacji od poszczególnych aplikacji. W razie wykrycia podejrzanej funkcjonalności Twój iPhone wyświetli stosowny komunikat wraz z możliwością dostosowania ustawień.
Jak wyłączyć lokalizację w iPhonie?
Lokalizacja telefonu to dla wielu osób prywatna kwestia, przez co warto dowiedzieć się także, jak wyłączyć usługi udostępniania. Jak wyłączyć lokalizację w iPhonie? W urządzeniach Apple iPhone jest to również bardzo łatwe – po prostu przejdź do ustawień i sekcji „Usługi lokalizacji”, postępując tak samo jak przy wcześniejszych wskazówkach. Następnie wystarczy wyłączyć opcję „Usługi lokalizacji” znajdującą się na górze ekranu. Możesz także wyłączyć lokalizację tylko dla konkretnych aplikacji.
Jak zlokalizować iPhone’a?
Lokalizacja to znacznie więcej niż pomoc w nawigacji czy usługa wspierająca funkcje różnych aplikacji. Dzięki udostępnianiu położenia możesz także z łatwością znaleźć zgubione lub skradzione urządzenie. W tym celu skorzystaj z aplikacji „Znajdź” na innym urządzeniu, logując się do swojego konta iCloud. Możesz także skorzystać ze strony internetowej iCloud. Po zalogowaniu możesz sprawdzić aktualną lokalizację wszystkich urządzeń Apple podłączonych do Twojego konta. Możliwe jest również oznaczenie urządzenia jako zagubionego i zablokowanie go, co pomoże ograniczyć dostęp ze strony niepowołanych osób. Co więcej, lokalizacja iCloud może być przekazana do lokalnych służb, jeśli podejrzewasz, że Twoje urządzenie Apple zostało skradzione.
Twoja lokalizacja może być także dostępna dla Twoich kontaktów. Aby udostępnić informacje o Twoim położeniu, uruchom aplikację „Znajdź” i wybierz menu „Osoby” dostępne na dole ekranu.
Udostępnianie położenia iPhone’a – jak to zrobić?
Wiesz już, jak włączyć i wyłączyć lokalizację w iPhonie, ale warto także zapoznać się z funkcją udostępniania położenia. Apple wykorzystuje w tym celu usługę iCloud, dzięki czemu Twoja lokalizacja jest przechowywana w bezpieczny sposób. Co zrobić, by lokalizacja telefonu mogła być udostępniana? Także w tym przypadku jest to opcja, którą znajdziesz w menu „Usługi lokalizacji”. Sekcja „Udostępniaj moje położenie” pozwala dokładnie zarządzać sposobem, w jaki Twoja lokalizacja jest zapisywana i udostępniana. Znajdziesz tutaj m.in. opcję „Znajdź mój iPhone” – jeśli jest ona włączona, lokalizacja urządzenia będzie wyświetlana w aplikacji „Znajdź”. Warto przy tym włączyć także opcję „Wysyłaj ostatnie położenie”, która pozwala na wysyłanie położenia do Apple przy krytycznym poziomie baterii. Przy włączeniu wszystkich dostępnych funkcji lokalizacja będzie dostępna:
- dla Twojej rodziny i znajomych (tylko zatwierdzone osoby) w aplikacjach Wiadomości i Znajdź;
- poprzez Siri i HomePod;
- w usłudze iCloud.
W tej sekcji znajdziesz także informacje o osobach, którym udostępniana jest Twoja lokalizacja.
Lokalizacja w aplikacji „Znajdź”
Jeśli chcesz, by Twoja lokalizacja była dostępna dla bliskich – np. rodziny, przyjaciół czy partnera – możesz skorzystać z aplikacji „Znajdź”. Otwórz aplikację, a następnie przejdź do menu „Osoby” na dolnym pasku. Znajdziesz tutaj opcję „Udostępniaj położenie”. Po jej wybraniu na ekranie pojawi się lista kontaktów. Lokalizacja może być przesłana do osób, których numery telefonu są powiązane z kontem iCloud: kompatybilne kontakty będą podświetlane na niebiesko. W ten sposób możesz na bieżąco udostępniać swoje położenie bliskim, np. w celu zadbania o swoje bezpieczeństwo.
Z poziomu aplikacji „Znajdź” możesz także monitorować położenie innych urządzeń Apple, w tym laptopów MacBook czy tabletów iPad. Do tego możliwe jest śledzenie lokalizacji przedmiotów z wykorzystaniem specjalnych tagów AirTag. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat funkcjonalności swojego iPhone’a lub innych sprzętów Apple, zapraszamy do lektury naszego bloga – regularnie publikujemy nowe treści, które pozwolą Ci wykorzystać pełen potencjał urządzeń Apple.
Szukaj na blogu
Kategorie
- Aparat iPhone (2)
- Apple (1)
- Bateria i ładowanie iPhone (14)
- Ekran iPhone (7)
- FaceID iPhone (2)
- Głośnik iPhone (2)
- iHospital (5)
- Mikrofon iPhone (2)
- Nowości Apple (5)
- Nowości iPhone (12)
- Nowości MacBook (1)
- Obudowa iPhone (1)
- Porady AirPods (1)
- Porady Apple (7)
- Porady Apple Watch (9)
- Porady iPad (2)
- Porady iPhone (45)
- Porady MacBook (22)
- Porównanie iPhone (9)
- Porównanie Mac (2)
- Problemy z łącznością iPhone (5)
- Promocje (4)
- Usterki iPhone (7)
- Zakup nowego iPhone (17)
- Zalany iPhone (4)
Każdy z nas potrzebuje czasami ręki, która wyciągnęłaby go z kłopotów.
--- Alba de Céspedes
Przyznaj się! Twój Apple to coś więcej niż zwykły sprzęt. To dyskretny towarzysz życia codziennego, pomocnik w pracy, odpowiedzialny organizator, niezmordowany uczestnik imprez, świetny fotograf, niezawodny kompan wyjazdów i przyjacielskich podróży. Nie dość, że świetnie wygląda, to jeszcze dużo potrafi.Można na nim polegać, wolno się nim chwalić, trzeba o niego dbać.