Nagrywanie ekranu MacBooka: porady i triki
Jonasz Popowczak
Apple Master.
O sprzęcie Apple wie absolutnie wszystko.
Na co dzień spotkacie go w iHospital Katowice.
Nagrywanie ekranu to funkcja pozwalająca na szybkie i łatwe dzielenie się treściami, które widzisz na swoim wyświetlaczu. W przypadku MacBooków możesz to zrobić na dwa sposoby – z użyciem narzędzia do zrzutów ekranu lub programu QuickTime Player od Apple. Dowiedz się, jak nagrywać ekran na komputerze Mac i jakie wskazówki warto znać, by maksymalnie wykorzystać tę funkcjonalność.
Jak nagrywać ekran na MacBooku? Sposób pierwszy: pasek narzędzi zrzutu ekranu
Nagrywanie ekranu MacBooka jest możliwe za pośrednictwem rozwiązań wbudowanych w system macOS. Narzędzie do wykonywania screenshotów pozwala także nagrywać ekran, dzięki czemu możesz szybko i wygodnie zacząć rejestrowanie obrazu. To łatwy i bezproblemowo dostępny sposób, który pozwoli Ci szybko zapisać treści wyświetlane na ekranie – choć możliwości konfiguracji są dość ograniczone, w większości przypadków standardowe ustawienia będą odpowiednie. Jak nagrywać ekran na MacBooku, korzystając z tego sposobu? To bardzo proste – wystarczy wykonać następujące kroki:
- Naciśnij jednocześnie klawisze Shift, Command i 5.
- Na ekranie wyświetli się pasek narzędzi związanych z nagrywaniem ekranu. Aby rozpocząć nagrywanie, wybierz opcję „Nagraj”.
- Przed nagrywaniem możesz także dostosować różne ustawienia, np. obszar, który ma być zarejestrowany. Szczegółowe opcje są dostępne przy poszczególnych ikonach na pasku.
W ten sposób możesz nagrywać ekran w całości, rejestrować obraz z wybranych okien lub zapisywać treści według obszarów. Największą zaletą tej metody jest szybki i łatwy dostęp, ale w niektórych przypadkach nagrywanie ekranu wymaga nieco bardziej precyzyjnego dostosowania różnych opcji. Aby to zrobić, możesz skorzystać z alternatywnych rozwiązań – najpopularniejszym i najwygodniejszym z nich jest aplikacja QuickTime Player dostępna w systemie macOS.
Jeśli Twój MacBook nie działa tak, jak oczekujesz, dotknęła go awaria lub zwyczajnie potrzebujesz wsparcia, skorzystaj z poniższych opcji:
Nagrywanie ekranu MacBooka z użyciem programu QuickTime Player
Jeśli chcesz nagrywać ekran na komputerze Mac z różnymi zaawansowanymi opcjami, skorzystaj z aplikacji QuickTime Player. Jest ona instalowana wraz z systemem macOS, dzięki czemu nie musisz jej pobierać osobno. Nagrywanie ekranu MacBooka z wykorzystaniem tego narzędzia otwiera spore możliwości, które obejmują m.in. rejestrowanie głosu czy pokazywanie kliknięć.
Jak nagrywać ekran na MacBooku przez QuickTime Player? To również dość prosty proces – wystarczy wykonać następujące kroki:
- Uruchom program QuickTime Player. Skrót znajdziesz w folderze Aplikacje lub poprzez Findera.
- Po uruchomieniu QuickTime wybierz sekcję „Plik” na pasku menu, a następnie opcję „Nowe nagranie z ekranu”. Po wykonaniu tego kroku na wyświetlaczu Twojego MacBooka powinno pojawić się nowe okno „Nagranie z ekranu”.
- W oknie „Nagranie z ekranu” możesz sprawdzić głośność, rozpocząć nagrywanie ekranu i dostosować ustawienia. Strzałka obok środkowego przycisku pozwoli Ci wybrać, czy chcesz zarejestrować nie tylko obraz, lecz także dźwięk z mikrofonu. W tym samym miejscu możesz także wybrać, czy na nagraniu mają być widoczne kliknięcia kursora.
- Po ustawieniu wszystkich opcji pod kątem Twoich potrzeb po prostu kliknij okrągły przycisk na środku okna „Nagranie ekranu”. Następnie kliknij dowolne miejsce na wyświetlaczu, by nagrywać ekran w całości. Jeśli chcesz zarejestrować tylko fragment obrazu, zaznacz obszar, który Cię interesuje, a następnie puść przycisk myszy lub trackpada.
- Gdy chcesz zatrzymać nagrywanie ekranu, kliknij przycisk „Zatrzymaj” (z ikoną kwadratu) na pasku menu lub użyj skrótu Command + Control + Escape.
Po nagraniu ekranu możesz oglądać zarejestrowany materiał bezpośrednio w aplikacji QuickTime Player. Co więcej, z poziomu tego oprogramowania możesz także edytować i udostępniać wideo. Warto jednak mieć na uwadze, że nie wszystkie aplikacje pozwalają na nagrywanie ekranu – taka funkcjonalność jest zablokowana m.in. w serwisach streamingowych.
Nagrywanie ekranu z innymi aplikacjami
Choć nagrywanie ekranu MacBooka poprzez narzędzie do zrzutów ekranu lub aplikację QuickTime Player jest bez wątpienia szybkie i wygodne, w niektórych zastosowaniach funkcjonalność tego typu rozwiązań wciąż będzie zbyt mała. Jeśli chcesz nagrywać ekran i transmitować obraz w czasie rzeczywistym, np. jako streamer, potrzebna będzie dedykowana aplikacja do tego zadania. Sporą popularnością cieszy się m.in. OBS Studio – program obsługujący nie tylko nagrywanie ekranu, lecz także dodawanie nakładek, stosowanie efektów i wiele innych funkcji.
Jak nagrywać ekran na komputerze Mac, by osiągnąć najlepsze efekty? Zapoznaj się z naszymi poradami
Sama wiedza o tym, jak nagrywać ekran na MacBooku, to jeszcze nie wszystko. Zwłaszcza jeśli chcesz dzielić się swoimi treściami lub publikować je na platformach do udostępniania wideo, warto zadbać także o jakość nagrań. To kwestia, która zależy przede wszystkim od rozdzielczości ekranu – najlepiej utrzymywać ją na najwyższych ustawieniach. Do tego dochodzi jednak także szereg innych kwestii, które mogą wpływać na efekty nagrywania ekranu.
Jakość dźwięku – mikrofon i ciche otoczenie
Jeżeli nagrywasz swój głos lub inne dźwięki, warto wyposażyć się w osobny, profesjonalny mikrofon. Mimo że wbudowane mikrofony w MacBookach zapewniają naprawdę zadowalającą jakość, dedykowane rozwiązania pozwolą Ci zarejestrować jeszcze wyraźniejsze nagrania. Ponadto nagrywanie ekranu powinno odbywać się w cichym, spokojnym otoczeniu, by ograniczyć hałas w tle. Dzięki temu możesz dodatkowo w większym stopniu skupić się na rejestrowanych treściach.
Zamknij aplikacje, których nie potrzebujesz
Aby nagrywać ekran w jak najlepszych warunkach, warto najpierw zrobić pewne porządki. Zbędne aplikacje mogą nie tylko spowolnić działanie systemu, co będzie mieć wpływ na przetwarzanie wideo, lecz także utrudniać skupienie się na treści. Dodatkowo podczas nagrywania mogą pojawić się różne powiadomienia, które niekoniecznie będą przydatne dla Twoich widzów. Zanim zaczniesz nagrywać ekran, zamknij aplikacje i zakładki w przeglądarce, które nie będą potrzebne podczas rejestrowania obrazu.
Przetestuj oprogramowanie przed nagrywaniem
Aby mieć pewność, że nagrywanie ekranu pozwoli Ci poprawnie zapisać obraz i dźwięk, by przedstawić to, co chcesz przedstawić, warto najpierw wykonać krótki test. To szczególnie przydatne, gdy chcesz wykonać dłuższe nagranie – dzięki temu unikniesz niemiłej niespodzianki podczas oglądania wideo. Zanim zaczniesz nagrywać ekran, spróbuj zapisać kilkanaście sekund obrazu, by zweryfikować, czy wszystko działa tak, jak powinno.
Pamiętaj o umiejętnym korzystaniu z funkcji oprogramowania do nagrywania ekranu
Nagrywanie ekranu MacBooka możesz z łatwością dostosować do swoich potrzeb, zwłaszcza korzystając z aplikacji QuickTime lub zaawansowanych rozwiązań od innych twórców. Czasami dostępne funkcje mogą wydawać się nieco przytłaczające, ale warto zapoznać się z ich działaniem. W ten sposób możesz nie tylko lepiej poznać cały proces, lecz także dopasować wygląd swoich nagrań do indywidualnych preferencji. Dobrym pomysłem może być wykonanie kilku nagrań próbnych z różnymi ustawieniami.
Jeśli masz problemy ze swoim laptopem, to zachęcamy do naprawy MacBook w naszym serwisie.
Nagrywanie ekranu i wiele więcej – bądź na bieżąco z naszym blogiem
Czytając naszego bloga, możesz dowiedzieć się, jak nagrywać ekran z urządzeniami Apple, jak zmniejszyć ryzyko różnych uszkodzeń, co zrobić po awarii i wiele więcej. Nagrywanie ekranu to jedna z wielu kwestii, które poruszamy w naszych wpisach. Zapraszamy do regularnego odwiedzania naszego bloga: z nami możesz być na bieżąco z najciekawszymi funkcjami iPhone’ów, iPadów i MacBooków.
Jonasz Popowczak
Szukaj na blogu
Kategorie
- Aparat iPhone (2)
- Apple (3)
- Bateria i ładowanie iPhone (14)
- Ekran iPhone (7)
- FaceID iPhone (2)
- Głośnik iPhone (2)
- iHospital (5)
- iPhone (1)
- Mikrofon iPhone (2)
- Nowości Apple (5)
- Nowości iPhone (12)
- Nowości MacBook (1)
- Obudowa iPhone (1)
- Porady AirPods (1)
- Porady Apple (10)
- Porady Apple Watch (10)
- Porady iPad (2)
- Porady iPhone (51)
- Porady MacBook (22)
- Porównanie iPhone (9)
- Porównanie Mac (2)
- Problemy z łącznością iPhone (5)
- Promocje (4)
- Serwis Katowice (5)
- Serwis Poznań (1)
- Usterki iPhone (7)
- Zakup nowego iPhone (17)
- Zalany iPhone (4)
Każdy z nas potrzebuje czasami ręki, która wyciągnęłaby go z kłopotów.
--- Alba de Céspedes
Przyznaj się! Twój Apple to coś więcej niż zwykły sprzęt. To dyskretny towarzysz życia codziennego, pomocnik w pracy, odpowiedzialny organizator, niezmordowany uczestnik imprez, świetny fotograf, niezawodny kompan wyjazdów i przyjacielskich podróży. Nie dość, że świetnie wygląda, to jeszcze dużo potrafi.Można na nim polegać, wolno się nim chwalić, trzeba o niego dbać.