Sprzęt z jabłkiem wśród wielu osób uchodzi za towar luksusowy, który określa status społeczny i stanowi wyznacznik swoich zasobów. Ludzie, którzy nie dostrzegają fenomenu produktów Apple wciąż pytają: “dlaczego iPhone jest taki drogi?” Czym spowodowana jest tak wyróżniająca się cena pośród konkurentów na rynku? Czy osoby, które zarzucają fanom sprzętu z jabłkiem, które mówią, że wysoka cena to fanatyzm marki i przepłacanie za logo mijają się z prawdą?

Dlaczego iPhone jest taki drogi? Tim Cook odpowiada

Podczas udziału w programie ,,Good Morning America” nadawanym przez stację ABC Tim Cook został zapytany o powód, dlaczego ich sprzęt jest taki drogi względem innych sprzętów na rynku. Sprawa dotyczyła zaprezentowania nowych modeli iPhonów- Xr, Xs oraz Xs Max. Prowadząca program zapytała dlaczego iPhone są drogie. Odpowiedź była następująca: “Smartfony Apple spełniają wiele funkcji, przez co zastępują kilka urządzeń elektronicznych, takich jak np. aparat cyfrowy, odtwarzacz muzyczny czy komputer.” Tim Cook zwrócił uwagę, że klienci oczekują najbardziej innowacyjnego sprzętu na rynku, który będzie wielofunkcyjny, a to nie może być tanie. Do tego dodajmy unikalny design (przynajmniej do czasu ostatnich premier), szybkość funkcjonowania, innowacyjność oraz komfort współpracy w innymi produktami marki Apple i mamy mieszankę, która odpowiada za rosnącą cenę iPhone.

Ceny różnią się w zależności od kraju

Osoby, które mieszkają w Europie muszą pogodzić się z wyższą ceną telefonów niż osoby mieszkające w Stanach Zjednoczonych. Dla przykładu, telefon taki jak np. iPhone Xs 64 GB w Stanach podczas premiery kosztował 999 dolarów. W tym samym czasie w Wielkiej Brytanii, ten sam model kosztował 999 funtów. Przeliczając funty na dolary okazuje się, że za ten sam sprzęt zapłacimy około 300 dolarów więcej w Europie. Duża różnica w cenach to nie tylko wynik działań firmy, a na cenę produktu wpływ mają efekty przewalutowania, kursy walut oraz cła importowe, które są głównym powodem takich cen. Warto nadmienić, że często kraje wrzucają swój podatek do kosztu detalicznego produktu, przez co produkt jest automatycznie droższy.

Serwis Apple – czy tutaj również ceny przyprawiają o zawrót głowy?

Jeśli mówimy o kosztach iPhone należy spojrzeć nieco szerzej i nie ograniczać się jedynie do kosztów związanych z nabyciem sprzętu. Ważnym elementem jest koszt naprawy, bo jak wiadomo telefony czasem się psują. Sprawdziliśmy miasta takie jak: Kraków, Poznań, Gdańsk i Katowice i zwróciliśmy uwagę na ceny usług. Naprawa iPhone w zależności od usterki jest dostosowana do polskich realiów, a renomowane serwisy nie pochłaniają wielkich pieniędzy. To pocieszająca informacja dla wszystkich, którzy planują lub są w posiadaniu sprzętu z jabłkiem. Jednocześnie, decydując się na zakup iPhone należy pamiętać o tym, że gwarancja producenta nie obejmuje uszkodzeń mechanicznych, takich jak upadek, czy zalanie iPhone.