Marcin Podobiński iHospital serwis Apple

Marcin Podobiński
Apple Guru. Założyciel iHospital.
Absolutny fan designu i możliwości,
jakie dają urządzenia Apple.

Wybór odpowiedniego laptopa wbrew pozorom nie jest wcale prosty. Sprawy w żadnym stopniu nie ułatwia postawienie na sprzęt od Apple – także ten producent ma w swojej ofercie przynajmniej kilka modeli o różnych parametrach. Który z nich nada się dla studenta, który do pracy (na przykład dla marketingowca), a który zaspokoi wyśrubowane wymagania grafika? 

Laptop dla studenta – tańszy zakup i zadowalające osiągi? 

Stereotypy stereotypami, ale w zdecydowanej większości przypadków świeżo upieczeni studenci będący dopiero na początku swojej ścieżki kariery raczej nie są w stanie pozwolić sobie na zakup laptopa za 8 czy 12 tysięcy. Co jednak, jeśli chcą naprawdę zadowalającej specyfikacji za rozsądne pieniądze? Wtedy powinni postawić na sprzęt z drugiej ręki. 

Tak, używana elektronika to zawsze ryzyko – najczęściej sprzęty takie są już po okresie gwarancji i mogą być w jakiś sposób uszkodzone. Jednak ostrożny kupiec raczej nie da się wkopać na minę. 

Jaki model będzie dobrym wyborem dla studenta? Zarekomendować można tu używanego MacBooka Air. 13” model będzie bardzo wygodny w transporcie, a jednostkę wyposażoną w rozsądne parametry (między innymi procesor Intel Core i5 oraz 8 GB pamięci RAM) można dostać już za około 2000 złotych.  

Sposobem na jeszcze tańszy zakup może być szukanie uszkodzonych egzemplarzy. Wystarczy znaleźć ofertę z konkretnie opisaną usterką, a następnie zapytać serwis MacBook o koszt naprawy. Jeśli dobrze się trafi, można w ten sposób oszczędzić nawet kilkaset złotych! 

Jeśli Twój iPhone nie działa tak, jak oczekujesz, dotknęła go awaria lub zwyczajnie potrzebujesz wsparcia, skorzystaj z poniższych opcji:

Laptop do pracy – mobilność i nowoczesne funkcje 

Dla pracowników różnych branż takich jak na przykład marketing laptop często stanowi bardzo ważne narzędzie. Muszą oni w pełni na nim polegać i jak najrzadziej odwiedzać serwis Apple. Z tego względu raczej powinni się oni skupić na urządzeniach nowych, z gwarancją producenta i rękojmią sklepu. Najlepiej byłoby także wybrać najnowszy model – będzie on posiadać najwięcej nowoczesnych rozwiązań i prawdopodobnie uniknie usterek obecnych w starszych laptopach.  

Ze względu na charakter pracy mobilność jest dość ważnym aspektem, a synonimem przenośności jest MacBook Air. Dla pewności najlepiej postawić na najmocniejszą dostępną w naszym budżecie konfigurację – w tym przynajmniej 8 GB pamięci RAM.  

MacBook dla grafika – przede wszystkim moc 

Graficy są klientami, którzy nie mogą pozwolić sobie na kompromisy. Obsługa niektórych programów przy tworzeniu większych projektów wymaga sporej mocy obliczeniowej. Dlatego też jedynym sensownym laptopem od Apple do grafiki komputerowej okazuje się być MacBook Pro.  

Rozsądniejszym wyborem ze względu na charakter pracy wydaje się być wersja z 16” wyświetlaczem, jednak w przypadku posiadania zewnętrznego monitora 13” jednostka także sprawdzi się bardzo dobrze, jednocześnie zapewniając większy komfort w kwestii mobilności. Wadą jest słabsza najwyższa możliwa konfiguracja laptopa w mniejszym wydaniu.  

Oczywiście są to tylko propozycje i fakt zakupu laptopa do pracy nie wyklucza wyboru używanej jednostki czy nawet uszkodzonego urządzenia, które zostanie naprawione przez pogwarancyjny serwis Apple. Chcąc wybrać najlepszego możliwego MacBooka warto zapoznać się z wadami i zaletami, a także dostępnymi konfiguracjami wszystkich oferowanych przez Apple jednostek.