Wiele osób mających do tej pory nie za wiele do czynienia z produktami Apple marzy o kupnie swojego pierwszego iPhone. Czasem jest to podyktowane chęcią odkrycia czegoś nowego niż Android, czasem kwestiami związanymi z pracą. Niezależnie od tego podstawowym pytaniem jest jednak: gdzie kupić iPhone? I choć mogłoby wydawać się inaczej, odpowiedź jest dość złożona.

Nowy czy używany?

Bardzo istotną kwestią jest decyzja w jakim stanie chcemy kupić sprzęt. Do wyboru mamy przynajmniej kilka opcji:

 • fabrycznie nowy telefon
 • telefon odpakowany, ale nieużywany
 • telefon używany w pełni sprawny
 • telefon uszkodzony, do naprawy

Oczywiście na wybór którejś z wymienionych opcji wpływ ma wiele czynników, przede wszystkim jednak budżet oraz wymagania. Jeśli nie możemy (albo nie chcemy) pozwolić sobie na wydanie 4000 złotych na telefon, a potrzebujemy naprawdę wydajnej i zaawansowanej jednostki, powinniśmy zainteresować się najnowszym modelem z drugiej ręki. Chcąc kupić starsze urządzenie dziecku najbardziej opłacalnym wyborem może okazać się kupno uszkodzonego telefonu i naprawienie go – ceny jakie oferuje dobry pogwarancyjny serwis Apple mogą po dodaniu ceny telefonu okazać się najkorzystniejszym wyjściem.

Gdzie kupić nowy iPhone?

Oczywiście nowy smartfon to dosyć bezpieczna opcja – zapewni nam najdłuższy możliwy okres gwarancji i naprawy realizowane przez autoryzowany serwis Apple oraz pewność braku niewidocznych na pierwszy rzut oka uszkodzeń. Warto jednak kupić iPhone z pewnego źródła. A jakie to źródło?

 • oficjalny Apple Store
 • znany elektromarket
 • operator komórkowy

Często iPhone znajdziemy też na Allegro, jednak tutaj należy zachować czujność. Kupujący powinien upewnić się czy:

 • sprzedawca ma zarejestrowaną działalność
 • jakie ma opinie na profilu dotyczące tego oraz pozostałych produktów
 • ile posiada sprzedanych produktów oraz aktywnych aukcji

Dodatkowym plusem będzie rzecz jasna plakietka Super Sprzedawcy. Pamiętajmy także o dowodzie zakupu – jeśli sprzedający zaznaczył w aukcji, że wystawia fakturę, powinniśmy ją wziąć.

Gdzie znaleźć używany iPhone?

Produkty Apple do najtańszych nie należą i często jedynym sposobem na kupienie ich w naprawdę dobrej cenie jest wybór używanego modelu. Ludzie zazwyczaj zmieniają telefon z powodu przesiadki na nowszy model. W takim wypadku znalezienie zadbanego egzemplarza wartego swojej ceny może zająć trochę czasu, ale nie jest w żadnym stopniu niemożliwe.

Kolejną możliwością jest kupno uszkodzonego telefonu. Naprawa iPhone chociaż nie jest tania, wcale nie musi być nieopłacalna. Co ważne serwis Apple podejmuje się bez większych kłopotów naprawy urządzeń w wieku nawet przekraczającym 5 lat! W tym wypadku pojawia się jednak ryzyko: niektóre uszkodzenia widoczne na pierwszy rzut oka mogą sprawić, że nie zauważymy innych bardziej problematycznych oraz kosztownych wad. Z tego też względu najlepiej, aby na taki krok decydowała się osoba przynajmniej częściowo obyta z kwestiami hardware, albo mająca “speca” do pomocy.

Najlepszymi źródłami używanych iPhone’ów są:

 • Allegro – tutaj klient jest w największym stopniu zabezpieczony przed oszustwem i sprzedażą produktu niezgodnego z opisem
 • OLX – chyba najpopularniejszy portal, na którym można stosunkowo  łatwo znaleźć szukany produkt
 • Facebook – w grę wchodzi oczywiście szperanie w zakładce Marketplace, jednak najlepszym wyjściem będzie dołączenie do specjalnych grup sprzedażowych poświęconych właśnie produktom Apple.

Można także spróbować poszukać telefonu w okolicznych lombardach, w ich przypadku jednak naprawdę ciężko trafić na dobrą cenowo okazję.

Uwaga! Bardzo często osoby prywatne wystawiają na sprzedaż smartfony kupione na raty u operatora komórkowego. Powinniśmy omijać takie oferty jeśli iPhone nie został jeszcze spłacony. W końcu kto chciałby ryzykować nieprzyjemne konsekwencje?

A może refurb?

Ostatnią propozycją zyskującą coraz większą popularność jest kupno urządzenia odnowionego – używanego egzemplarza doprowadzonego do stanu “jak nowy”, jednak niekoniecznie z fabrycznie nowymi elementami. Tutaj należy poszperać trochę więcej, aby znaleźć godnego zaufania dystrybutora refurbów (z ang. refurbished – odnowiony). Ze względu na stosunkowo małą popularność urządzeń w tym stanie i niską świadomość kupujących łatwo natknąć się na nieuczciwego sprzedawcę oferującego telefon, w którym zastosowano kiepskiej jakości zamienniki części.

Dobrym źródłem do kupna refurba może okazać się Allegro – sprzedający ze sporą ilością sprzedanych oraz wystawionych produktów raczej nie będzie ryzykować wtopy wynikającej ze sprzedaży kiepsko odnowionego urządzenia. Z dużym prawdopodobieństwem nie dałby rady uniknąć wykrycia przy większej ilości kupców. Uwaga! Nie jest to jednak żadna reguła. Innymi źródłami mogą być:

 • Amazon
 • eBay
 • elektromarkety (niektóre w ramach umów z zewnętrznymi firmami zajmują się sprzedażą odnawianych przez nie urządzeń)

Na co zwrócić uwagę przy zakupie iPhone?

W przypadku nowego smartfona sprawa jest prosta. Jeżeli opakowanie jest fabrycznie zapakowane i zabezpieczone. W przypadku zakupu z pewnego źródła nie ma raczej się co martwić o to czy urządzenie jest oryginalne.

Jeśli decydujemy się jednak na używany iPhone powinniśmy zachować większą czujność. Podstawę stanowi sprawdzenie stanu fizycznego urządzenia, kondycji baterii oraz dopytanie czy w modelu nie była realizowana naprawa płyty głównej. Nawet ważna gwarancja nie obejmuje bowiem wymiany baterii i dowolny serwis iPhone będzie wymagał niemałej sumy za taką naprawę. Przy sprzedaży wysyłkowej warto zapłacić więcej i wybrać wysyłkę ze sprawdzeniem zawartości (oferowaną między innymi przez kuriera Poczty Polskiej).

I to w zasadzie tyle. Kupno iPhone nie jest niczym trudnym, chociaż w przypadku używanych egzemplarzy wymaga nieco więcej ostrożności.