Apple to marka klasy premium, kojarzona z niezawodnością i starannością wykonania. Czy zerowanie takiego urządzenia jak iPhone jest zatem konieczne? Przywracanie ustawień fabrycznych jest przydatne nie tylko w razie awarii telefonu. Z tego artykułu dowiesz się jak wyzerować Iphone krok po kroku.

Kiedy zerowanie iPhone`a jest konieczne?

Zerowanie iPhone do ustawień fabrycznych jest konieczne w dwóch przypadkach. Po pierwsze przed sprzedażą urządzenia w celu usunięcia historii. Wszelkie osobiste dane, pliki i cała aktywność, ze względów bezpieczeństwa, nie powinny trafić w ręce nowego właściciela telefonu. 

Drugim przypadkiem jest awaria albo rażące pogorszenie się działania iPhone. Jeśli aplikacje nie działają prawidłowo, smartfon traci płynność lub zacina się albo przestaje reagować na jakąkolwiek próbę interakcji, można spróbować ponownie go uruchomić. W braku poprawy kolejnym krokiem jest twardy reset iPhone. Jeżeli te próby nie pomogą, zerowanie jest jedynym wyjściem. Po przywróceniu ustawień fabrycznych oprogramowanie jest jak nowe i gotowe do sprzedaży lub dalszego użytkowania.

Co warto zrobić przed wyzerowaniem iPhone? Przywrócenie ustawień fabrycznych powoduje trwałą utratę wszystkich zapisanych w nim danych. Zapobiegnie temu utworzenie kopii zapasowej na dysku zewnętrznym lub w chmurze. Dzięki temu nie przepadną Ci zdjęcia z wakacji albo inne cenne pliki. Regularne tworzenie backup-u danych uchroni Cię też przed ich utratą w przypadku awarii telefonu. 

Jak wyzerować iPhone z poziomu samego telefonu?

Zerowanie iPhone w taki sposób jest oczywiście możliwe, tylko przy pełnej sprawności urządzenia np. przed sprzedażą. Jak to zrobić? Zanim przystąpisz do resetowania, wyłącz funkcję „Znajdź mój iPhone”. Następne kroki, które musisz zrobić to:

 1. Wejście w Ustawienia.
 2. Wejście w zakładkę Ogólne.
 3. Wybór z samego dołu listy polecenia Wyzeruj.
 4. Kliknięcie w opcję Wymaż zawartość i ustawienia.
 5. Wpisanie kodu (passcode) i zatwierdzenie operacji.
 6. Spokojne poczekanie na zakończenie całego procesu.

Jeśli nie pamiętasz kodu lub zaginął zerowanie nie uda się. Musisz wtedy skorzystać z pomocy komputera.

Jak wyzerować iPhone z poziomu komputera?

Przed rozpoczęciem przywracania ustawień fabrycznych, sprawdź, czy masz aktualną wersję systemu. Potrzebny Ci też jest zainstalowany iTunes w najnowszej wersji. Zanim połączysz telefon z komputerem, w ustawieniach wybierz opcję iCloud i Znajdź mój iPhone. Następnie już na komputerze wykonaj następujące kroki:

 1. Uruchom okno Finder (macOS Catalina 10.15) albo iTunes (macOS 10.14 i starszy).
 2. Połącz iPhone z komputerem za pomocą USB.
 3. Wpisz passcode.
 4. Postępuj zgodnie ze wskazówkami na ekranie.
 5. Po pojawieniu się urządzenia wśród dostępnych kliknij opcję Odtwórz.
 6. Potwierdź operację.

Po zakończeniu zerowania i ponownym uruchomieniu iPhone można skonfigurować jako nowe urządzenie.

Jak wyzerować iPhone bez kodu?

Obie wyżej opisane metody są skuteczne, jeśli posiadasz kod (passcode). Jak więc wyzerować iPhone bez kodu? Niezbędna jest pomoc komputera. Oto co musisz zrobić krok po kroku:

 1. Podłącz wyłączony iPhone do komputera za pomocą przewodu USB.
 2. Przytrzymaj przycisk głośności z boku obudowy telefonu, aż na ekranie pojawi się tryb awaryjny.
 3. Od tego momentu masz 15 minut na odszukanie swojego smartfona na komputerze i otworzenie go przez aplikację Finder lub iTunes.
 4. Skonfiguruj go jako nowe urządzenie z poziomu wybranej aplikacji.

Nic więcej nie musisz robić. Pliki, których potrzebuje iPhone do prawidłowego działania pobiorą się automatycznie, a kod się zresetuje.

Co zrobić, jeśli iPhone nie reaguje?

Wiesz już jak wyzerować iPhone bez hasła. Co jednak zrobić, gdy ekran zatrzymał się podczas włączania albo telefon całkiem się zawiesił? Należy go podłączyć do komputera, a następnie w zależności od wersji urządzenia wykonać następujące czynności:

 1. iPhone 8 i nowszy – krótko nacisnąć przycisk zwiększania, a potem zmniejszania głośności. Przytrzymując boczny przycisk, zaczekać na pojawienie się ekranu awaryjnego.
 2. iPhone 7 generacji – nacisnąć i przytrzymać naraz przycisk boczny oraz przycisk zmniejszania głośności. Poczekać do pojawienia się ekranu awaryjnego.
 3. iPhone 6 i starszy – przytrzymać jednocześnie przycisk Początek i włącznik, czekając na tryb awaryjny.

Gdy pojawi się okienko iTunes można wybrać opcje Uaktualnij lub Odtwórz. Pierwsza zainstaluje system nie usuwając danych, a druga wyzeruje urządzenie. Jeżeli te sposoby nie pomogą konieczna może być naprawa iPhone.

Podsumowanie

Nawet tak wysokiej klasy urządzenie, jak iPhone można samodzielnie przywrócić do stanu fabrycznego. Zerowanie ustawień jest tu bardziej skomplikowane niż w przypadku innych smartfonów. Jeśli mimo wszystko nie czujesz się na siłach przeprowadzić go samodzielnie skorzystaj z pomocy profesjonalistów. Nasz serwis Apple  sprawnie i kompleksowo zrobi to za Ciebie!