iPhone nie chce się ładować. Co zrobić? Poradnik serwisu iHospital
Twój iPhone nie chce się ładować lub ładuje się zbyt powoli? To frustrujący problem, który może znacznie utrudnić codzienne korzystanie z urządzenia. Sprawdź nasz poradnik, by dowiedzieć się, jakie mogą być przyczyny takiej sytuacji, co zrobić i jak zapobiegać dalszym problemom z ładowaniem.
iPhone się nie ładuje? Sprawdź najważniejsze komponenty
Gdy iPhone się nie ładuje, pierwszym krokiem powinno być zweryfikowanie sprawności najważniejszych komponentów. Główną rolę odgrywają tutaj oczywiście części związane bezpośrednio z ładowaniem. Najczęstsze przyczyny problemów obejmują uszkodzenie gniazda ładowania, przewodu ładującego lub samej ładowarki. O ile w przypadku kabla lub ładowarki wymiana jest stosunkowo prosta, naprawa gniazda będzie bardziej skomplikowana – na początek warto jednak dowiedzieć się, jak sprawdzić sprawność różnych części.
Jeśli Twój iPhone nie działa tak, jak oczekujesz, dotknęła go awaria lub zwyczajnie potrzebujesz wsparcia, skorzystaj z poniższych opcji:
Gniazdo ładowania
Gniazdo ładowania – w najnowszych modelach mowa o porcie USB-C, z kolei w starszych o porcie Lightning – jest jednym z najbardziej narażonych na uszkodzenia komponentów iPhone’a. Przeważnie przyczyną problemów z ładowaniem nie są jednak fizyczne uszkodzenia, a nagromadzenie się brudu, kurzu lub nawet niewielkich zanieczyszczeń. Aby sprawdzić, czy to właśnie tego typu powody sprawiają, że Twój iPhone nie chce się ładować, warto zacząć od wizualnej inspekcji. Jeśli złącze Lightning lub USB-C ma w środku widoczne zanieczyszczenia, należy jak najszybciej je usunąć. W tym celu możesz skorzystać ze szczoteczki z miękkim włosiem lub sprężonego powietrza. Unikaj używania metalowych narzędzi, które mogą uszkodzić piny w gnieździe!
Kabel ładowania
Przewód ładujący, zwłaszcza gdy jest intensywnie użytkowany każdego dnia, również może ulec uszkodzeniom. Kabel Lightning lub USB-C może się przetrzeć, zgiąć, a nawet przerwać – każda z tych sytuacji prowadzi do problemów z ładowaniem. Chcąc zweryfikować, czy doszło właśnie do usterek na tym polu, także warto zacząć od inspekcji wzrokowej, dokładnie sprawdzając kabel na całej jego długości. Dobrym pomysłem może być także przetestowanie go na innym urządzeniu. Jeśli nadal jest on niesprawny, prawdopodobnie wystarczy kupić nowy przewód USB lub Lightning – w przeciwnym wypadku bardziej prawdopodobne jest uszkodzenie gniazda lub wtyczki.
Wtyczka ładowarki
Ostatnim z kluczowych komponentów do ładowania iPhone’a jest wtyczka (adapter). Nawet jeśli kabel i gniazdo są sprawne, czasami może okazać się, że po podłączeniu ładowarki do gniazdka elektrycznego Twój smartfon nadal się nie ładuje. Na usterki mogą wskazywać m.in. uszkodzenia fizyczne lub zbyt wysoka temperatura wtyczki. Czasami przyczyną jest problem ze źródłem zasilania – warto przetestować kilka konfiguracji, by móc dokładnie stwierdzić, gdzie znajduje się usterka.
Zweryfikuj sprawność części, wykorzystując swój komputer: podłącz przewód ładujący USB
Nie masz pewności, czy problem leży w gnieździe, wtyczce czy kablu? Warto pamiętać, że możesz wykorzystać swój komputer jako akcesorium zasilające: podłącz przewód USB, by dowiedzieć się, czy urządzenie jest poprawnie wykryte. Dla większej pewności zalecamy skorzystać z aplikacji Finder lub iTunes. Jeśli iPhone wyświetla się w programie, ale na ekranie urządzenia nie pojawia się ikona ładowania, może to wskazywać na problem sprzętowy.
iPhone wykrywa ładowarkę, ale nie ładuje baterii – sprawdź, co możesz zrobić
Jeśli Twój iPhone wykrywa ładowarkę, ale proces ładowania nie przebiega w odpowiedni sposób – iPhone się nie ładuje lub ładuje się zbyt powoli – przyczyną może być m.in. problem z oprogramowaniem. Oto kilka kroków, z których możesz skorzystać:
- Reset do ustawień fabrycznych: przejdź do ustawień urządzenia i znajdź menu resetowania. Pamiętaj, że reset sprowadza telefon do stanu fabrycznego – Twoje dane zostaną usunięte, dlatego wcześniej wykonaj kopię.
- Upewnij się, że korzystasz z najnowszej wersji iOS. W rzadkich sytuacjach konkretne wersje oprogramowania mogą powodować problemy z ładowaniem na niektórych urządzeniach. Aby ich uniknąć, warto zawsze korzystać z najnowszych aktualizacji – Apple na bieżąco usuwa błędy, pozbywając się sytuacji, w których np. iPhone przerywa ładowanie lub iPhone się nie ładuje.
- Skorzystaj z trybu DFU (Device Firmware Update), czyli trybu awaryjnego. Jest to opcja, z której należy korzystać wyłącznie w ostateczności. Przed wyborem tego rozwiązania upewnij się, że Twoje dane są zabezpieczone w chmurze iCloud, ponieważ to działanie usunie wszystkie informacje z urządzenia.
Zbyt powolne ładowanie? Sprawdź zoptymalizowane ładowanie baterii i inne ustawienia
Ładowarka USB lub Lightning jest sprawna, ale telefon ładuje się zbyt wolno? Również w tym przypadku przyczyną może być port ładowania, usterka zasilacza USB czy niewłaściwe działanie ściennego gniazdka elektrycznego. Czasami jednak przyczyna leży w ustawieniach systemu iOS. Chcąc dostosować proces ładowania, możesz postawić m.in. na zoptymalizowane ładowanie baterii – opcję tę znajdziesz w menu „Kondycja baterii”. Po włączeniu tego rozwiązania Twój iPhone automatycznie przystosuje tryb ładowania tak, by uniknąć różnych uszkodzeń baterii.
Na szybkość ładowania wpłynąć może także tryb oszczędzania energii, dostępny z poziomu centrum sterowania. Kolejną ważną kwestią jest specyfikacja ładowarki i kabla, zwłaszcza gdy korzystasz z akcesoriów od dostawców innych niż Apple. Parametry takie jak napięcie i natężenie prądu muszą być dostosowane do zapotrzebowania iPhone’a na energię. Najlepszym sposobem, by uniknąć problemów na tym polu, jest korzystanie jedynie z oficjalnych akcesoriów lub certyfikowanych zamienników zatwierdzonych przez Apple.
Jak zdiagnozować stan baterii iPhone’a?
Jeśli wszystkie komponenty są sprawne, a Twój iPhone nadal nie ładuje się w odpowiedni sposób, źródłem problemu może być bateria. Jest to szczególnie częsty problem w urządzeniach, które są używane przez dłuższy czas. Wraz z eksploatacją sprzętu poszczególne komponenty ulegają zużyciu, co można zauważyć szczególnie w przypadku baterii. Wynika to ze specyfiki akumulatorów litowo-jonowych stosowanych w smartfonach – baterie tego typu stopniowo tracą pojemność, co po pewnym czasie może wiązać się z problemami dotyczącymi ładowania.
Wraz z systemem iOS w wersji 11 smartfony Apple otrzymały opcję kontrolowania kondycji baterii, która jest stale rozwijana w kolejnych aktualizacjach. Informacje na temat pojemności akumulatora znajdziesz w menu „Ustawienia” -> „Bateria” -> „Kondycja baterii”. Przy spadku pojemności poniżej 80% pojawia się komunikat o zaleceniu wymiany baterii. Warto zaznaczyć, że system iOS na bieżąco informuje użytkownika o zużyciu baterii i ewentualnych problemach z zasilaniem, dzięki czemu można bez problemu zareagować na wszelkie niekorzystne sytuacje.
Przyczyny uszkodzeń baterii i ładowarki
Aby uniknąć problemów z ładowaniem, warto także dowiedzieć się, jakie są najczęstsze powody usterek baterii i ładowarek. Oto kilka typowych przyczyn:
- Zużycie komponentów – dotyczy to w szczególności baterii. Każdy akumulator litowo-jonowy ma określoną liczbę cyklów ładowania; im bliżej limitu, tym bateria staje się słabsza, co może wiązać się także z problemami podczas ładowania.
- Korzystanie z iPhone’a w ekstremalnych warunkach, szczególnie przy skrajnych temperaturach lub w wysokiej wilgotności. Unikaj zostawiania swojego smartfona na mrozie lub w upale. Polecamy także inwestycję w solidne, wodoodporne etui, jeśli często korzystasz ze smartfona w deszczu lub nad wodą.
- Uszkodzenia mechaniczne. Upadki i uderzenia mogą doprowadzić do różnych uszkodzeń zarówno samej baterii, jak i ładowarki oraz pozostałych komponentów.
- Korzystanie z nieoryginalnych akcesoriów. Kable i ładowarki niezgodne z zaleceniami Apple mogą dostarczać energię o parametrach niezgodnych ze specyfikacją iPhone’a. Nieoryginalna ładowarka może nawet sprawić, że Twój iPhone nie będzie się ładować – dlatego warto stawiać jedynie na oficjalne komponenty lub sprawdzone, certyfikowane zamienniki.
Skorzystaj z profesjonalnego serwisu, by uzyskać rzetelne wsparcie
Jeżeli Twój problem z ładowaniem iPhone’a nie chce ustąpić, zapraszamy do serwisu iHospital. Oferujemy profesjonalne wsparcie przy różnych usterkach, uszkodzeniach i awariach – w tym także szeroki zakres usług związanych z naprawą komponentów związanych z ładowaniem. Jesteśmy dostępni w największych miastach na terenie Polski, dzięki czemu każdy użytkownik sprzętu Apple może bez problemu dotrzeć do jednego z naszych punktów. Zapewniamy profesjonalną diagnozę i szybką naprawę – postaw na iHospital i przekonaj się o naszej jakości.
Jak zapobiegać przyszłym problemom z ładowaniem?
Aby zapobiec problemom z ładowaniem i przedłużyć żywotność baterii iPhone’a, warto przestrzegać kilku prostych zasad. Przede wszystkim należy korzystać jedynie z oficjalnych akcesoriów lub certyfikowanych zamienników. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na warunki, w których korzystasz ze smartfona – unikaj skrajnych temperatur, wilgoci i sytuacji, w których ryzyko upadku lub uderzenia jest wysokie. Ponadto zalecamy regularne kontrolowanie i czyszczenie gniazda ładowania, które jest jednym z najczęstszych przyczyn problemów z ładowaniem iPhone’a. Oprócz tego zachęcamy do wyposażenia się w solidne etui ochronne, które będzie w stanie zabezpieczyć różne komponenty telefonu przed uszkodzeniami. W razie trudnych do usunięcia usterek zapraszamy do serwisu iHospital – zapewniamy profesjonalne wsparcie w każdej sytuacji.
iPhone nie chce się ładować – podsumowanie
Problemy z ładowaniem iPhone’a mogą mieć różne przyczyny, które obejmują zarówno usterki sprzętowe, jak i problemy z oprogramowaniem. Aby zidentyfikować źródło, należy w pierwszej kolejności sprawdzić kluczowe komponenty – szczególnie gniazdo ładowania, jak również kabel i wtyczkę ładowarki. Niekiedy przydatne może być także zweryfikowanie ustawień urządzenia i przywrócenie ich do wartości fabrycznych. Jeśli problem nie ustępuje, warto skorzystać z pomocy profesjonalnego serwisu iPhone. W celu przedłużenia żywotności baterii i zapobiegania dalszym usterkom należy natomiast pamiętać o regularnej konserwacji i używaniu oryginalnych akcesoriów. Pamiętaj, że dbanie o swojego iPhone’a to inwestycja w jego długowieczność i niezawodność – w razie problemów postaw na wsparcie iHospital, by szybko i sprawnie rozwiązać różnego rodzaju usterki.

Marcin Podobiński
Szukaj na blogu
Kategorie
- Aparat iPhone (2)
- Apple (3)
- Bateria i ładowanie iPhone (15)
- Ekran iPhone (8)
- FaceID iPhone (2)
- Głośnik iPhone (2)
- iHospital (5)
- Mikrofon iPhone (2)
- Nowości Apple (5)
- Nowości iPhone (12)
- Nowości MacBook (1)
- Obudowa iPhone (1)
- Porady AirPods (2)
- Porady Apple (10)
- Porady Apple Watch (9)
- Porady iPad (3)
- Porady iPhone (61)
- Porady MacBook (23)
- Porównanie iPhone (9)
- Porównanie Mac (2)
- Problemy z łącznością iPhone (5)
- Promocje (4)
- Serwis Katowice (4)
- Serwis Poznań (1)
- Usterki iPhone (7)
- Zakup nowego iPhone (18)
- Zalany iPhone (4)
Każdy z nas potrzebuje czasami ręki, która wyciągnęłaby go z kłopotów.
--- Alba de Céspedes
Przyznaj się! Twój Apple to coś więcej niż zwykły sprzęt. To dyskretny towarzysz życia codziennego, pomocnik w pracy, odpowiedzialny organizator, niezmordowany uczestnik imprez, świetny fotograf, niezawodny kompan wyjazdów i przyjacielskich podróży. Nie dość, że świetnie wygląda, to jeszcze dużo potrafi.Można na nim polegać, wolno się nim chwalić, trzeba o niego dbać.