Marcin Podobiński iHospital serwis Apple

Marcin Podobiński
Apple Guru. Założyciel iHospital.
Absolutny fan designu i możliwości,
jakie dają urządzenia Apple.

Wakacje ruszyły, a wraz z nimi czas wypoczynku i rekreacji nad wodą. W całym tym letnim szaleństwie nietrudno o wypadek z udziałem naszego iPhone, który szczególnie latem narażony jest na nieplanowany kontakt z wodą. Co zrobić w przypadku zalania? Czy konieczna jest wizyta w serwisie? Ile to wszystko może kosztować? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziecie w tym artykule. 

Zalałem iPhone – co robić?!

W tym przypadku liczy się czas. Powinniśmy jak najszybciej wyłączyć urządzenie i pod żadnym pozorem nie podłączać go do ładowarki – nawet jeżeli na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się w porządku. Nie jest tajemnicą, że elektronika i woda to nie najlepsze połączenie dlatego nawet śladowe ilości cieczy we wnętrzu naszego smartfona mogą spowodować poważne uszkodzenia. 

Brak typowych oznak zalania takich jak:

  • problemy z dotykiem,
  • powolne działanie smartfona,
  • samoczynne resetowanie się urządzenia,
  • szybkie rozładowywanie się baterii,
  • brak obrazu

nie są gwarancją na to, że w środku urządzenia nie znajduje się wilgoć, która nawet po kilku dniach może doprowadzić do niebezpiecznego zwarcia na płycie głównej. W takim przypadku konieczna jest jak najszybsza wizyta w serwisie iPhone.

Jeśli Twój iPhone nie działa tak, jak oczekujesz, dotknęła go awaria lub zwyczajnie potrzebujesz wsparcia, skorzystaj z poniższych opcji:

Jak działamy w iHospital?

Nasze procedury w przypadku zalanych telefonów zawsze wyglądają tak samo. Po przyjęciu telefonu na serwis jak najszybciej odłączamy baterię od płyty głównej. Tylko wtedy mamy pewność, że mimo zalania przez naszą płytę nie przepływa niebezpieczny dla urządzenia prąd. 

Kolejnym krokiem jest demontaż wszystkich podzespołów. Na tym etapie jesteśmy wstępnie ocenić jak duże szkody spowodowała ciecz we wnętrzu Twojego smartfona i podać szacunkowe rokowania na sukces całej operacji. Po wyciągnięciu płyty głównej z urządzenia trafia ona do myjki ultradźwiękowej gdzie podczas kąpieli w alkoholu izopropylowym usuwane są pierwsze skutki zalania.

Po dokładnym wyczyszczeniu i osuszeniu płyty przychodzi czas na testy. Jeżeli wszystko przebiegnie pomyślnie telefon jest ponownie składany i sprawdzane są pozostałe podzespoły. Jeżeli upewnijmy się, że wszystko jest w należytym porządku, a na płycie nie występują już żadne zwarcia poinformujemy Cię o tym telefonicznie, a Twój iPhone będzie czekał na odbiór.

Dobra. Ale ile to wszystko kosztuje?

Podczas przyjmowania zalanego telefonu zawsze poinformujemy Cię o tym, że naprawa może nie przynieść oczekiwanego rezultatu. Nie mamy wpływu na to jak daleko do wnętrza telefonu dostała się woda i jakie szkody w nim wyrządziła. Sama próba ratowania płyty głównej to wydatek 100 zł (kwota ta jest pobierana w formie zaliczki). Jeżeli czyszczenie płyty przywróci pełną sprawność Twojego telefonu i nie wystąpią dodatkowe uszkodzenia to łączny koszt naprawy wyniesie 150 zł. 

Zalany iPhone – czego nie powinniśmy robić

  • Nie włączajmy urządzenia – może to spowodować większe uszkodzenia we wnętrzu telefonu,
  • Nie podłaczajmy iPhone do ładowania – wysokie napięcie może sprawić, że płyta główna ulegnie nieodwracalnemu uszkodzeniu,
  • Nie wkładajmy telefonu do ryżu – ziarna ryżu posiadają właściwości higroskopijne, ale nie wysuszą elementów smartfona, którego wnętrze zostało zalane,
  • Nie podgrzewajmy telefonu suszarką – wysoka temperatura może przyspieszyć zjawisko korozji we wnętrzu smartfona.

Zalany iPhone – co powinniśmy zrobić

Wyłączyć urządzenie i jak najszybciej udać się do jednego z serwisów iHospital w Krakowie, Katowicach, Gdańsku lub Poznaniu gdzie od lat z największą troską zajmujemy się waszym sprzętem z logo nadgryzionego jabłka. U nas możecie liczyć na fachową pomoc po które przywrócimy Ci radość korzystania z Twojego smartfona.