Dawid Markowski
Apple Master.
Serwisuje dla Was sprzęty w Poznaniu,
dlatego musi być po poznańsku:
szybko, sprawnie i w najlepszej cenie

Wiele osób decyduje się na zakup sprzętu Apple z niepewnego źródła lub od osób prywatnych. Jak sprawdzić, czy iPhone jest nowy i nie dać się oszukać? W tym celu należy dokładnie przyjrzeć się pudełku lub wejść w ustawienia telefonu. Warto weryfikować sprzęt, ponieważ może się okazać, że był poddany naprawom, o których nie poinformował Cię sprzedawca. W artykule wyjaśniamy, jak w kilku prostych krokach sprawdzić, czy kupiony iPhone jest nowy, czy odnowiony.

Dlaczego warto sprawdzić, czy iPhone jest nowy?

Po zakupie nowego Jabłka warto upewnić się, czy na pewno nie było wcześniej użytkowane. Dlaczego to takie ważne? To, czy iPhone jest nowy, wpływa między innymi na jego wartość – używane telefony są dużo tańsze. Nawet jeśli przed sprzedażą naprawiono wszelkie usterki i wymieniono uszkodzone części.

Jeśli Twój iPhone jest nowy, nie musisz martwić się o ewentualne naprawy gwarancyjne i pogwarancyjne. Gorzej, jeśli nieświadomie używasz sprzętu, w którym umieszczono nieoryginalne komponenty. Może to generować wiele problemów, które pociągną za sobą dodatkowe koszty.

Telefon, który nie jest nowy i pochodzi z niepewnego źródła, może być kradziony. Ryzyko jest niewielkie, ale konsekwencje często są poważne. Zakup kradzionego sprzętu może prowadzić do odpowiedzialności karnej za paserstwo – niezależnie od tego, czy był świadomy, czy nie. Warto więc dokładnie sprawdzić, czy iPhone na pewno jest nowy i nie miał wcześniej właściciela.

Jeśli Twój iPhone nie działa tak, jak oczekujesz, dotknęła go awaria lub zwyczajnie potrzebujesz wsparcia, skorzystaj z poniższych opcji:

Jak samodzielnie sprawdzić, czy iPhone jest nowy?

Nie wiesz, jak rozpoznać, czy iPhone jest nowy? Wystarczy, że wejdziesz w ustawienia telefonu. Wybierz opcję Ogólne, a następnie To urządzenie. Znajdziesz tam numer modelu, który pozwoli Ci ocenić stan swojego iPhone`a. Numer składa się z kilku znaków – zwróć uwagę zwłaszcza na pierwszy z nich.

  • M to dobra wiadomość – oznacza, że Twój iPhone nie był jeszcze naprawiany.
  • F – telefon został odnowiony. Takie urządzenia są sprzedawane przez oficjalnych dystrybutorów Apple w niższej cenie po przeprowadzeniu działań serwisowych, które przywróciły im pierwotny stan techniczny.
  • Litera N oznacza, że iPhone jest zamiennikiem poprzedniego telefonu, który został oddany do serwisu Apple.
  • P to model, który został spersonalizowany w momencie zakupu – zamówiono do niego specjalną opcję grawerowania laserowanego.

Sprawdź, czy iPhone jest nowy, zanim go rozpakujesz

Możesz upewnić się, że Twój telefon jest nowy jeszcze przed wyjęciem go z opakowania. Najważniejsza informacja, czyli numer modelu, znajduje się na odwrocie oryginalnego pudełka. Zwróć również uwagę, czy urządzenie jest fabrycznie zapakowane. Nowy iPhone powinien mieć dołączone wszystkie oryginalne akcesoria.

Sprawdź, czy Twój iPhone nie jest kradziony

W przypadku zakupu sprzętu Apple z niesprawdzonego źródła należy zachować szczególną ostrożność. Upewnij się, że Twój iPhone nie jest kradziony w kilku prostych krokach.

  • Sprawdź numer IMEI – znajdziesz go na oryginalnym opakowaniu, a w modelach 6s i nowszych również na kieszeni na kartę SIM. Masz starszy telefon? Numer IMEI jest z tyłu urządzenia. Możesz również wpisać na klawiaturze *#06# – na ekranie wyświetlą się informacje o Twoim smartfonie.
  • Wejdź na stronę, która umożliwia przeglądanie bazy skradzionych telefonów i sprawdź wynik, który wyświetli się po wpisaniu numeru. Istnieje wiele takich wyszukiwarek.

Jak sprawdzić, czy iPhone jest nowy? Podsumowanie

Jeśli nie wiesz, jak sprawdzić, czy iPhone jest oryginalny i nie był wcześniej używany, dokładnie przyjrzyj się informacjom, które producent umieścił w ustawieniach i na opakowaniu. Numer modelu podpowie Ci, jakie jest pochodzenie telefonu – czy jest nowy, odnowiony, a może zastąpiono nim poprzednie, uszkodzone urządzenie.

Niezależnie od tego, czy Twoje Jabłko pochodzi od autoryzowanego sprzedawcy, czy z aukcji internetowej, w przypadku usterek wybierz profesjonalny serwis Apple. Dzięki temu unikniesz nieoryginalnych części, a naprawa iPhone będzie w pełni bezpieczna.