Jak przyspieszyć iPhone, kiedy jego wydajność spada? Istnieje kilka prostych sposobów, których świadomość zdecydowanie zoptymalizuje czas korzystania z Twojego urządzenia. Sprawdź 10 naszych porad i dowiedz się nie tylko tego, co trzeba zrobić, ale też tego, czego robić nie warto.

1. Reset urządzenia – włącz i wyłącz iPhone

Jeśli zauważysz spowolnienie naszego iPhone, pierwszym krokiem powinno być zrestartowanie go. Wyłączenie i ponowne włączenie wyczyszcza pamięć podręczną, a jeśli pojawiły się drobne błędy w aplikacjach – mogą zostać naprawione. To częste rozwiązanie na przyspieszenie iPhone.

2. Nie zamykaj aplikacji

Jednym z podstawowych błędów w przypadku spowolnienia urządzenia, jest automatyczne wyłączanie otwartych aplikacji. Nie ma to jednak sensu – aplikacje w systemie iOS nie są blokadą dla pamięci RAM, a taka praktyka może przynieść odwrotny skutek – po ręcznym wyłączeniu aplikacji, kolejne otwarcie wiąże się z ich wolniejszym ładowaniem.

3. Wyłączenie aplikacji i procesów w tle

Są jednak sposoby na przyspieszenie iPhone, które dotyczą wyłączania aplikacji. Zapewne masz grupę takich aplikacji, których używasz codziennie i takich, które wykorzystujesz sporadycznie. W tych drugich warto wyłączyć funkcję odświeżania w tle.

4. Czyszczenie pamięci wbudowanej

Jeżeli Twoje urządzenie ma poniżej 1 GB wolnej pamięci, może okazać się, że problemem niskiej wydajności jest pamięć wbudowana. To jedyny moment, kiedy może ona mieć jakikolwiek wpływ na pracę iPhone – sprawdź to.

5. Wyłączenie Spotlighta

Spotlight służy sprawnemu przeszukiwaniu zawartości iPhone. Zajmuje pamięć RAM, więc jeśli z niej nie korzystamy, wyłącz ją. Można to sprawnie zrobić w ustawieniach ogólnych. Wystarczy wybrać aplikacje, których nie chcesz przeszukiwać.

6. Bieżące usuwanie niepotrzebnych danych

Jak przyspieszyć iPhone innymi sposobami? Usuń niepotrzebnie przechowywane dane, takie jak wiadomości, zdjęcia, filmy czy inne zapisane pliki – np. dokumenty.

7. Usuwanie historii i plików cookies w Safari

Regularne korzystanie z funkcji “Wyczyść historię i dane przeglądania” nie tylko mogą zwiększyć wydajność, ale też zapobiegać jej spowolnieniu. Im więcej plików cookies, tym większe prawdopodobieństwo zapychania pamięci i zwolnionego działania sprzętu.

8. Aktualizacja systemu iOS

Aktualizowanie systemu iOS daje pewność, że problem zmniejszonej wydajności nie tkwi w np. starej wersji systemu. Aktualizację programu wykonamy samodzielnie w ustawieniach ogólnych – podobnie jak omawiane wcześniej wyłączenie Spotlighta. Obecnie najbardziej aktualnym systemem jest iOS 12.

9. Ograniczenie płynnych animacji

W ustawieniach ogólnych wyłącz też płynne animacje i ograniczenie ruchu na ekranie monitora.

10. Konieczność wymiany baterii

Dotychczasowe sposoby na to jak przyspieszyć iPhone nie zadziałały? Problem może leżeć po stronie baterii – jeśli zauważysz taką konieczność, wymień ją na nową.