Czy ładowanie indukcyjne niszczy baterię i obniża jej żywotność? Obawy tego typu są uzasadnione – w sieci krąży mnóstwo informacji o tym, że bezprzewodowe ładowarki są szkodliwe, m.in. ze względu na wytwarzane podczas ładowania ciepło. Co mówi na ten temat producent? Czy ładowanie indukcyjne jest bezpieczne, czy lepiej ładować iPhone'y tradycyjnie? Wyjaśniamy.

Na czym polega ładowanie indukcyjne?

Ładowanie indukcyjne polega na bezprzewodowym ładowaniu urządzeń, takich jak smartfony. W tym celu stosuje się specjalne ładowarki wyposażone w podstawki, na których umieszcza się np. iPhone'a, zegarek Apple Watch czy słuchawki. Akcesoria tego typu nie wymagają podłączenia do urządzenia za pomocą kabla. Sam proces ładowania odbywa się na zasadzie indukcji elektromagnetycznej.

Czy ładowarki indukcyjne są bezpieczne? Warto zwrócić uwagę, że brak konieczności podłączenia kabla do smartfona zmniejsza ryzyko uszkodzenia gniazda. Ładowanie bezprzewodowe jest także wygodne. Kwestią, która budzi największe wątpliwości, jest wpływ rozwiązania na żywotność baterii.

Czy ładowanie indukcyjne niszczy baterię?

W sieci nie brakuje ostrzeżeń, by unikać ładowania bezprzewodowego ze względu na negatywne skutki, jakie ze sobą niesie. Jak jest naprawdę? Czy ładowanie indukcyjne psuje baterie? Faktem jest, że akcesoria tego typu mogą prowadzić do nagrzewania się smartfona, a wysoka temperatura nie sprzyja żywotności akumulatorów. Apple wzięło to jednak pod uwagę. Producent na swojej stronie zaznacza, że „w celu zwiększenia żywotności baterii oprogramowanie może ograniczać ładowanie powyżej 80%, gdy bateria staje się zbyt ciepła". W praktyce oznacza to, że jeśli faktycznie dojdzie do sytuacji, w które bateria będzie narażona na negatywne skutki ładowania indukcyjnego, a konkretnie wysokiej temperatury, urządzenie odpowiednio zareaguje.

Aby zmniejszyć ryzyko, że podczas ładowania dojdzie do obniżenia żywotności baterii lub jakiejkolwiek usterki, warto sięgać po oryginalne akcesoria Apple. Jeśli zdecydujesz się na tańszą alternatywę, upewnij się, że jest dobrej jakości i spełnia standardy bezpieczeństwa.

Jak zadbać o długą żywotność baterii?

Jeśli martwisz się, czy ładowarka indukcyjna psuje baterie, na pewno zależy Ci na jak najlepszej kondycji i żywotności akumulatora. Na szczęście istnieje kilka sposobów, by zadbać o ten aspekt – i to bez konieczności rezygnacji z wygody ładowania bezprzewodowego. O czym warto pamiętać?

• Na bieżąco aktualizuj oprogramowanie w swoim iPhonie.
  • Włącz funkcję automatycznej regulacji jasności ekranu.
  • Kiedy masz taką możliwość, korzystaj z Wi-Fi zamiast sieci komórkowej.
  • W razie potrzeby korzystaj z trybu niskiego zużycia energii.
  • Weryfikuj, które aplikacje najmocniej obciążają baterię i dostosuj ustawienia (np. wyłącz usługi lokalizacji).

Problemy z ładowaniem? Zgłoś się do iHospital

Czy ładowarka indukcyjna niszczy baterie? Samo ładowanie bezprzewodowe nie stanowi zagrożenia dla Twojego Jabłka. Może się jednak zdarzyć, że bateria z czasem przestanie spełniać Twoje oczekiwania lub ulegnie usterce. W takim wypadku warto odwiedzić sprawdzony serwis iPhone. W iHospital możesz liczyć na profesjonalną diagnozę problemu oraz sprawną i skuteczną naprawę. Co więcej, zapewniamy atrakcyjny cennik, więc nie musisz się obawiać, że wymiana baterii w iPhonie mocno obciąży Twój budżet.

Nasz serwis Apple znajduje się w pięciu miastach:

Zapraszamy do kontaktu. Jeśli masz dodatkowe pytania o to, czy ładowanie indukcyjne psuje baterię w iPhone'ach, chętnie udzielimy Ci informacji.