Jeśli chcesz dokonywać płatności za pomocą funkcji Apple Pay, musisz upewnić się, czy w Twoim telefonie aktywna jest funkcja NFC iPhone – czyli chip, który umożliwia bezprzewodową wymianę danych. Apple wprowadziło tę technologię już w 2014 roku. Od tego czasu użytkownicy Jabłek mogą korzystać z płatności zbliżeniowych w sklepach, kawiarniach, hotelach na całym świecie. W tym celu użytkownik może wystarczy podpiąć kartę do płatności do aplikacji Portfel. Zastanawiasz się, czy Twój iPhone posiada chip NFC? Nie wiesz, jak używać tej funkcji, a chcesz korzystać z płatności mobilnych na swoim iSprzęcie? Wszystkie informacje postaramy się przedstawić w artykule.

Sprawdź, czy Twój iPhone ma NFC

NFC w iPhone (i wszystkich smartfonach) to innowacyjna technologia, która pozwala na wymianę zaszyfrowanych informacji przez dwa urządzenia, które są w bliskiej odległości, bez konieczności ich wcześniejszego parowania. Cały proces odbywa się bezkontaktowo i umożliwia między innymi szybkie płatności zbliżeniowe za pomocą smartfona lub zegarka. Planujesz zakup iPhone`a 6s, 7 lub SE i zastanawiasz się, czy będziesz mieć dostęp do Apple Pay? Sprawdź, czy technologia NFC występuje w wybranych modelach i jak włączyć NFC.

Czy iPhone 5s ma NFC?

iPhone`y, które weszły do sprzedaży przed 2014 rokiem nie mają wbudowanego modułu NFC. Oznacza to, że iPhone 5, 5s, 5c i wcześniejsze modele nie umożliwiają płatności przy użyciu Apple Pay. Czytnik NFC nie działa w tych modelach. W których urządzeniach w takim razie znajdziesz tę funkcjonalność?

Czy iPhone 6, 6s lub 6s Plus ma NFC?

Pierwszy iPhone, w którym zastosowana została technologia NFC to iPhone 6. Smartfon, podobnie jak 6s i 6s Plus, umożliwił miłośnikom Apple dokonywanie płatności mobilnych w wygodnej, bezpiecznej i bezdotykowej formie – przy użyciu Apple Pay.

Czy iPhone 7, 7 Plus, 8 lub SE 2020 ma NFC?

Każde Jabłko, które miało premierę po 2014 roku, posiada moduł NFC. Dotyczy to między innymi iPhone`a 7, 8, X, XR, XS oraz SE 1. i 2. generacji. Najnowsze modele smartfonów od Apple umożliwiają nie tylko korzystanie z Apple Pay, ale również pisanie i odczytywanie tagów NFC. Nie musisz więc martwić się, czy iPhone X, XS, 11 lub 12 ma NFC i funkcję bezkontaktowych płatności.

Funkcja NFC w iPhonie – jak włączyć?

Nie wiesz, jak włączyć chip NFC w swoim urządzeniu, by płacić iPhonem? Niezależnie od tego, czy posiadasz iPhone SE 1. generacji, iPhone 8, iPHone SE 2020, iPhone XS, iPhone X, iPhone 11, iPhone 12, czy inny model, uruchomienie tej funkcji jest bardzo proste. Poniżej znajdziesz krótką instrukcję, dzięki której poczujesz radość z płatności mobilnych. Jak włączyć NFC?

 1. Otwórz aplikację portfel i dodaj kartę debetową lub kredytową.
 2. Włącz Apple Pay – w najnowszych iPhone`ach musisz w tym celu dwukrotnie nacisnąć przycisk po prawej stronie urządzenia. W starszych należy dwukrotnie nacisnąć przycisk Touch ID.
 3. Zweryfikuj tożsamość za pomocą Touch ID lub Face ID.
 4. Zbliż telefon do czytnika.

Płatność można też wywołać, zbliżając Jabłko do terminala.

Jeśli Twój iPhone 6s, SE 1. generacji, SE 2020, 7, 8, XS lub 11 ma NFC i wiesz, jak włączyć Apple Pay, możesz wygodnie dokonywać płatności telefonem w każdym miejscu, w którym możliwe są płatności mobilne. To bezpieczna metoda, dzięki której nie musisz nosić ze sobą kart płatniczych.

Jak wyłączyć NFC w iPhonie? Jeśli nie chcesz korzystać z bezdotykowych płatności, wystarczy, że odepniesz kartę płatniczą od aplikacji. Apple nie umożliwia jednak całkowitego wyłączenia tej funkcji w swoich urządzeniach. NFC jest wbudowane na stałe i uruchamiane przez konkretne aplikacje, które wykorzystuję technologię, więc musisz się pogodzić z tym, że nie da się wyłączyć NFC na stałe.

Czy iPhone ma NFC? Podsumowanie

Każdy smartfon Apple od modelu 6 w górę ma funkcje NFC, dzięki którym możliwe są płatności za pomocą technologii Apple Pay. Dzięki niej możliwe jest między innymi bezdotykowe płacenie telefonem. Jeśli nie wiesz, jak włączyć NFC w iPhone 7, 11 lub 13, by korzystać z Apple Pay, wystarczy, że otworzysz aplikację portfel i dodasz tam kartę płatniczą. Poprzez technologię NFC możesz bezpiecznie przesyłać zaszyfrowane dane do innego urządzenia np. terminalu i dokonywać płatności w wygodny sposób, który zajmuje tylko kilka sekund. Trudniej jest natomiast wyłączyć NFC na stałe, natomiast zawsze istnieje możliwość odpięcia kart płatniczych z telefonu. Jedno jest pewne – czytnik tagów NFC zdecydowanie zrewolucjonizował nasze możliwości płatnicze.

Planujesz zakup iPhone`a 6s, 7 lub SE i zastanawiasz się, czy będziesz mieć dostęp do Apple Pay? Czy zatem każdy iPhone jest wyposażony w NFC? Odpowiedź brzmi tak – od iPhone 6, który pojawił się na rynku w 2014 roku, każdy model iPhone’a jest wyposażony w wbudowany chip NFC. Pełna lista modeli iPhone’ów z NFC obejmuje:

 • iPhone 13, iPhone 13 Mini, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max
 • iPhone 12, iPhone 12 Mini, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max
 • iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max, iPhone SE (2nd Gen)
 • iPhone XS i iPhone XS Max
 • iPhone XR
 • iPhone X
 • iPhone 8, iPhone 8 Plus
 • iPhone 7, iPhone 7 Plus
 • iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6S, iPhone 6S Plus, iPhone SE

Jeśli Twój iSprzęt uległ uszkodzeniu i konieczna jest naprawa iPhone? Wybierz sprawdzony serwis Apple – zajmiemy się Twoim sprzętem kompleksowo i zadbamy, by wrócił do Ciebie w idealnym stanie!

Sprawdź cennik napraw

Jabłkowy Click & Fix –  Rezerwuj naprawę Szybko iSprawnie

Szukasz cennika napraw Apple? Jesteś we właściwym miejscu! W iHospital łatwo sprawdzisz cenę naprawy swojego iSprzętu i szybko zarezerwujesz termin. Wystarczy kilka kliknięć, aby przybliżyć Twój Apple do pełnej sprawności. Wybierz model, rodzaj usterki i sprawdź cenę naprawy Apple.

Następnie, wybierz sposób naprawy, który jest dla Ciebie najwygodniejszy: osobista wizyta w naszym serwisie, samodzielna wysyłka, czy wygodny odbiór przez kuriera. Naprawa Apple jeszcze nigdy nie była tak prosta!
Możesz też sprawdzić cenę w tabeli poniżej.