Aby uchronić się przed utratą danych z Jabłka, warto regularnie tworzyć kopie zapasowe urządzenia. Jak zrobić backup iPhone'a i zabezpieczyć zdjęcia, wiadomości oraz inne pliki? Są na to dwa sposoby. Możesz zrobić kopię zapasową przez usługę iCloud lub za pomocą komputera Mac/PC. W artykule wyjaśniamy, jak utworzyć backup iPhone'a krok po kroku i zabezpieczyć się przed utratą danych w przypadku utraty czy uszkodzenia Jabłka.

Czym jest backup iPhone'a i kiedy się przydaje?

Backup polega na kopiowaniu wybranych plików oraz ustawień z iPhone'a do chmury lub komputera. Dzięki stworzeniu kopii zapasowej w każdej chwili możesz przywrócić dane, takie jak zdjęcia, filmy, dane aplikacji, wiadomości, ekran początkowy. Backup przydaje się w wielu sytuacjach, np. gdy dojdzie do:

 • kradzieży lub zgubienia Jabłka,
 • awarii smartfona,
 • zakupu nowego urządzenia,
 • konieczności przywrócenia ustawień fabrycznych.

Jeśli nie wiesz, jak zrobić kopię zapasową iPhone'a, koniecznie zapoznaj się z instrukcją poniżej – w przeciwnym razie możesz bezpowrotnie utracić wszystkie cenne dane.

Jaki zrobić backup iPhone'a za pomocą iCloud?

Jak bezpiecznie przechowywać swoje dane? Najpopularniejszym sposobem jest korzystanie z usługi iCloud. Sprawdź, jak zrobić back up iPhone'a w chmurze Apple.

 1. Wejdź w Ustawienia, wybierz swoje imię i nazwisko, a następnie opcję iCloud.
 2. Stuknij Backup w iCloud.
 3. Przesuń suwak przy poleceniu Utwórz backup tego iPhone'a.

Dzięki tym krokom usługa będzie tworzyć backup automatycznie.

Możesz także zrobić kopię zapasową danych ręcznie. Wystarczy, że w dowolnym momencie wejdziesz w Ustawienia -> Imię i nazwisko -> iCloud -> Backup w iCloud, a następnie wybierzesz polecenie Utwórz backup teraz.

Powyższej instrukcji możesz użyć również na urządzeniu iPad.

Jak zrobić kopię zapasową iPhone'a przez Maca lub PC?

Wiesz już, jak zrobić backup iPhone'a z iCloud. Drugą opcją jest utworzenie kopii zapasowej przez komputer. Apple umożliwia stworzenie backupu zarówno na urządzeniach z systemem macOS, jak i Windows.

Jak zrobić backup iPhone'a na Macu?

Aby rozpocząć tworzenie kopii zapasowej, musisz podłączyć Jabłko do komputera za pomocą kabla USB lub połączyć urządzenia bezprzewodowo (w tym celu skonfiguruj synchronizowanie przez sieć Wi-Fi). Następnie:

 1. Zaznacz urządzenie na pasku bocznym w Finderze.
 2. Wybierz zakładkę Ogólne i zaznacz Twórz backup wszystkich danych iPhone’a na tym Macu.
 3. Aby zwiększyć bezpieczeństwo przechowywanych danych, kliknij w opcję Szyfruj backup lokalny.
 4. Wybierz Utwórz backup teraz.

Jeśli posiadasz komputer Mac z systemem starszym niż macOS 10.15, kopię zapasową utworzysz wyłącznie w aplikacji iTunes.

Jak zrobić backup iPhone'a na komputerze PC?

Aby wykonać backup na urządzeniu z systemem Windows, będziesz potrzebować przewodu USB oraz zainstalowanej aplikacji iTunes. Po podłączeniu smartfona w lewym górnym rogu aplikacji pojawi się iPhone – kliknij w niego. Następnie wejdź w Podsumowanie i wybierz polecenie Utwórz backup teraz. W tym przypadku również możesz zaszyfrować kopię zapasową.

Problem z Jabłkiem? Zgłoś się do specjalistów

Jeśli masz problem z tworzeniem kopii zapasowej iPhone'a, odwiedź nasz serwis Apple. Doskonale znamy iSprzęt, więc szybko zweryfikujemy przyczynę tej sytuacji.

Nasz serwis iPhone mieści się w pięciu miastach:

Drzwi iHospital są otwarte dla wszystkich miłośników Apple!