Jonasz Popowczak
Apple Master.
O sprzęcie Apple wie absolutnie wszystko.
Na co dzień spotkacie go w iHospital Katowice.

Zwykło się mówić, że ludzie dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili. Niestety najczęściej przypominamy sobie o robieniu backupów w momencie, gdy jest już na to za późno a najcenniejsze dla nas dane tracimy bezpowrotnie.

Przyczyny utraty danych w naszym iPhone

Przyczyny utraty danych w naszym iPhone mogą być różne:

  • uszkodzenie mechaniczne telefonu,
  • nadpisanie danych,
  • zalanie telefonu,
  • złośliwe oprogramowanie,
  • zgubienie lub kradzież urządzenia,
  • nieudana aktualizacja oprogramowania.

Zauważyliśmy, że szczególnie popularny w ostatnim czasie stał się ostatni z powodów. Większość napraw iPhone zmagających się z problemami przy uruchomieniu, które trafiają do naszego serwisu apple najczęściej łączą 3 cechy:

  • zapełniona pamięć urządzenia,
  • brak aktualizacji do najnowszej wersji systemu,
  • resetowanie się podczas włączania.

W tym przypadku koniecznie należy podjąć próbę uaktualnienia urządzenia z poziomu komputera, wprowadzając wcześniej iPhone w tryb awaryjny. Niestety bardzo często taka operacja nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Wtedy jedyną możliwością jest odtworzenie telefonu do ustawień fabrycznych, co wiąże się z utratą wszystkich naszych danych.

Jeśli Twój iPhone nie działa tak, jak oczekujesz, dotknęła go awaria lub zwyczajnie potrzebujesz wsparcia, skorzystaj z poniższych opcji:

Jak zapobiec utracie danych w iPhone

Czy można temu zapobiec? Oczywiście! Konieczne jest natomiast regularne wykonywanie kopii zapasowych. Tylko one dadzą nam gwarancję na to, że w przypadku uszkodzenia naszego iPhone nasze dane będą cały czas bezpieczne w chmurze iCloud lub na komputerze. Pierwsza z możliwości jest zdecydowanie wygodniejsza. Nie musimy zaprzątać sobie głowy tworzeniem backupów, ponieważ telefon będzie je sam regularnie wykonywał. Dodatkową zaletą jest fakt, że dostęp do naszych dokumentów czy zdjęć mamy z każdego urządzenia z dostępem do Internetu. Jedyne co musimy zrobić to zalogować się do naszego konta iCloud z poziomu przeglądarki. Minusem tego rozwiązania jest fakt, że miejsce na backupy w chmurze kosztuje a opłaty naliczane są co miesiąc od momentu aktywacji. Poniżej przedstawiamy ceny pakietów chmury iCloud:

– 50 GB: 3,99 zł
– 200 GB: 11,99 zł
– 2 TB: 39,99 zł

Drugą możliwością jest tworzenie kopii zapasowych na naszym komputerze. Rozwiązanie to jest bezpłatne choć nie tak wygodne jak zastosowanie chmury iCloud. Przede wszystkim musimy pamiętać o tworzeniu backupów – telefon nie wykona ich bez naszej pomocy i podłączenia go do komputera. Kiedy już to zrobimy konieczne będzie pozostawanie iPhone na czas przekopiowania wszystkich plików. W przypadku tego rozwiązania nie uzyskamy także dostępu do danych z poziomu przeglądarki – kopia będzie dostępna jedynie na komputerze, na którym ją wykonano.

Dlaczego zawsze warto robić backupy?

Jeżeli na naszym urządzeniu znajdują się dane, do których przywiązujemy szczególną wartość warto jak najszybciej pomyśleć o wykonaniu kopii zapasowej. Będziemy mogli wtedy spać spokojnie, nie martwiąc się o utratę zdjęć czy dokumentów w przypadku uszkodzenia naszego iPhone.